Wrak Titanica w 3D. Niezwykłe odkrycia brytyjskich badaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrak Titanica w 3D. Niezwykłe odkrycia brytyjskich badaczy
"Niezatapialny" TitanicFoto: Anton_Ivanov/shutterstock

Dzięki nowoczesnej technologii naukowcom udało się zajrzeć do niedostępnych do tej pory zakamarków wraku Titanica, spoczywającego na dnie Atlantyku. Trójwymiarowe obrazy pokazują m.in. słynną figurę cherubina, która niegdyś zdobiła główny hall, oraz cenny naszyjnik ukryty w bagażu jednego z pasażerów.

Legendarny Titanic zatonął na Atlantyku w 1912 roku, podczas dziewiczego rejsu z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. W założeniu niezatapialny statek, który poszedł na dno po zderzeniu z górą lodową, do dziś inspiruje twórców popkultury, a jego wrak wciąż skrywa wiele tajemnic. Odnaleziono go zresztą dopiero 53 lata po katastrofie, w 1985 roku.

Eksploracja wraku Titanica jest bardzo trudna, bo ugrzązł on na głębokości 3800 metrów, gdzie nie dociera światło słoneczne. Człowiekowi może przyjść z pomocą nowoczesna technologia, dzięki której niedawno wykonano trójwymiarowy skan pozostałości po statku. – Mamy teraz każdy szczegół wraku Titanica, który możemy złożyć z powrotem w całość. Po raz pierwszy widać dokładnie, co się stało – mówił stacji BBC Anthony Geffen, szef firmy Atlantic Productions.

Dzięki skanom 3D badaczom udaje się odkryć na statku zaskakujące rzeczy. Jedną z nich jest wyjątkowy naszyjnik z czymś, co przypomina kieł rekina. Był on ukryty w walizce, która wypadła po katastrofie z jednej z kajut. Jego właściciel przechowywał go w bagażu osobistym, a nie – jak było w zwyczaju – w okrętowym sejfie. Zauważono także symbol Titanica – figurę cherubina z głównej klatki schodowej. Dotąd była ona widoczna na archiwalnych zdjęciach i reprodukowana w wielu filmach o historii słynnego statku.  


Posłuchaj

3:20
Wrak Titanica w 3D. Niezwykłe odkrycia brytyjskich badaczy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 11.37

kc

 


Polecane