Kto się wstydzi czytania kryminałów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kto się wstydzi czytania kryminałów?
Literatura kryminalna jest bardzo zróżnicowana, niektórzy autorzy przeplatają powieść kryminalną z obyczajową, inni do literatury fantastycznej dodają elementy kryminałuFoto: Shutterstock/Soloviova Liudmyla

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 

Kilkanaście lat temu niewiele osób przyznawało się do czytania takich powieści, skromne było także grono ich autorów. – Wtedy było dużo mniej autorów kryminałów, dużo mniej osób je pisało. Jeszcze 20 lat temu to było raptem kilkanaście osób w Polsce, bo to nie był gatunek, którym się można było chwalić, ale stopniowo zaczął on "wychodzić z szafy" – mówi Ewa Dąbrowska.

Przeczytaj także:

Wszystko zaczęło się od… nagrody

Jak przypomina gość Trójki, zanim powstał sam festiwal, została ustanowiona nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana najlepszym polskim powieściom kryminalnym lub sensacyjnym ubiegłego roku, która obecnie wręczana jest w trakcie festiwalu. W czasie jej ustanowienia wybór laureatów był wyzwaniem, bo takich książek ukazywało się niewiele, około dziesięciu rocznie. – W tej chwili mamy ponad 400 kryminałów w ciągu roku – zwraca uwagę gość "Trójki pod księżycem". 


 

Posłuchaj

1:54:29
Kryminalna gorączka we Wrocławiu (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ewa Dąbrowska (koordynatorka  Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023)
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane