Były ambasador Polski w Rosji: Kreml działał w wielu krajach w różny sposób, należy wyjaśnić wpływy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Były ambasador Polski w Rosji: Kreml działał w wielu krajach w różny sposób, należy wyjaśnić wpływy
Włodzimierz Marciniak opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia o komisji ds. badania rosyjskich wpływówFoto: Catarina Belova/Shutterstock

Były ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że podstawową sprawą, którą należy wyjaśnić, są ogólne rosyjskie nielegalne wpływy. Jak dodał, Kreml na przestrzeni lat działał w wielu krajach w różny sposób - np. poprzez wsparcie finansowe polityków oraz ich partii.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Były ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że pierwszą podstawową sprawą, którą należy wyjaśnić, są ogólne wpływy nielegalne. Z kolei "jeżeli chodzi o wyjaśnienie rosyjskich wpływów w Polsce w ostatnich latach, to na myśl nasuwają się dwie kwestie - decyzje dot. śledztwa smoleńskiego (dlaczego one były właśnie takie, a nie inne) oraz te dot. importu gazu, które już wtedy, gdy były podejmowane, budziły liczne kontrowersje i nie zostały w sposób wystarczający wyjaśnione".

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów

Jak dodał, na przestrzeni lat Rosjanie działali w wielu krajach w różny sposób - np. wspierali organizacyjnie i finansowo polityków i ich partie, by wpływać na wyniki wyborów i później mieć instrumenty wewnątrz państw. - Tak było na przykład w Mołdawii, która teraz próbuje się od tych zależności uwolnić - zaznaczył. Wskazał, że w innych krajach Rosjanie po prostu podejmowali bliskie kontakty z niektórymi politykami - tak było m.in. we Francji.

Włodzimierz Marciniak dodał, że wpływanie na emocje czy też oddziaływanie przy pomocy mediów społecznościowych i propagandy jest możliwe ze strony Rosji. - Rzecz polega na umiejętnym stosowaniu chwytów retorycznych i manipulowaniu przekazem informacji - podkreślił.

Gość audycji ocenił ponadto, że obecnie w Rosji widać duże napięcie wewnętrzne, które rozgrywa się na dwóch płaszczyznach - czy zakończyć wojnę z Ukrainą pewnym kompromisem politycznym, który będzie można na użytek wewnętrzny przedstawić jako zwycięstwo, czy też dalej kontynuować wojnę i liczyć na zmęczenie Ukrainy oraz jej sojuszników.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

7:46
Włodzimierz Marciniak o komisji ds. badania rosyjskich wpływów ("Trójkowy komentarz dnia"/Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Włodzimierz Marciniak (były ambasador Polski w Rosji)
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 18.10

ng/PR24

Polecane