Ponad miliard dolarów za muzykę zespołu Queen? "To nie bierze się znikąd"
Grupa Queen ma niebawem dołączyć do grona artystów, którzy sprzedali prawa do swych utworów wielkim wytwórniom fonograficznym. Mówi się o rekordowej kwocie ponad miliarda dolarów! – To nie bierze się znikąd. W ostatnich latach mamy ponowny boom na zespół Queen – uważa dziennikarz muzyczny Michał Korpowicz.
Katalog grupy Queen jest wart ponad miliard dolarów
Foto: Shutterstock/Kraft74
Według doniesień stacji CNN batalia o pozyskanie praw do całego katalogu grupy Queen już się rozpoczęła. Biorą w niej udział fonograficzni giganci, tacy jak Universal Music Group czy Sony Music Group. Druga z tych firm zapłaciła niedawno ponad pół miliarda dolarów za przejęcie pod swe skrzydła dotychczasowej twórczości Bruce'a Springsteena. Ta rekordowa kwota może jednak zostać znacznie przebita w przypadku zespołu Queen…
Jak wyliczyli eksperci, prawa do kompozycji grupy, na czele której stał charyzmatyczny Freddie Mercury, mogą być warte od 1,1 do 1,5 mld dolarów. – To nie bierze się znikąd. W ostatnich latach mamy ponowny boom na zespół Queen. Jak się okazuje, muzyka tego zespołu jest wiecznie żywa, a dodatkowe zainteresowanie rozbudził film "Bohemian Rhapsody" – mówił w Trójce dziennikarz muzyczny Michał Koprowicz.
Tę gigantyczną sumę musieliby podzielić między siebie trzej pozostali przy życiu muzycy zespołu Queen oraz spadkobiercy nieżyjącego wokalisty. Sprawa jest jednak o tyle skomplikowana, że prawa autorskie i wydawnicze są dotychczas podzielone między różnych właścicieli, na dodatek różnią się oni w różnych częściach świata. To łamigłówka, którą zajmują się prawnicy i księgowi.
Jaki wpływ na dorobek grupy Queen będzie miało przejęcie praw przez nowego właściciela? – Dla zwykłego słuchacza to niewiele zmienia. Muzyka zespołu nadal będzie istniała w przestrzeni publicznej, będzie dostępna na płytach i w internecie. Ale może się to wiązać np. ze zwiększoną obecnością tej muzyki w filmach, serialach i reklamach telewizyjnych - stwierdził Michał Koprowicz.
Sprzedaż praw autorskich i wydawniczych przez gwiazdy muzyki stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Oprócz wspomnianego Springsteena, w ten sposób wzbogacili się m.in. Bob Dylan i Sting (po 300 mln dolarów), a także Justin Bieber i Dr. Dre (po 200 mln dolarów).
Czytaj też:
- "We Will Rock You". Przeboje Queen kontra sztuczna inteligencja
- Miłość, rock i swoboda – muzyka zespołu Queen na deskach teatru Roma
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Koprowicz (dziennikarz muzyczny)
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 14.16
kc