Wsparcie w wyjściu z bezdomności. Reportaż "W tym domu nie »pachnie«" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wsparcie w wyjściu z bezdomności. Reportaż "W tym domu nie »pachnie«" [POSŁUCHAJ]
Wojciech Poss bezdomny Stowarzyszenie Samopomocy Bursa im. im  Hansa Christiana Kofoeda.Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski/ PR

Idea pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym została zaadaptowana z duńskiego programu pomocy społecznej im. Hansa Christiana Kofoeda. Protestancki pastor wiedział, w jaki sposób zmienić roszczeniową postawę osób korzystających z pomocy społecznej. Mogli oni np. otrzymać jedzenie dopiero wtedy, gdy wykonali jakąś - nawet niewielką - aktywność, np. zadbali o ubranie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "W tym domu nie »pachnie«".

Obowiązywała zasada "pomocy dla samopomocy", po to, by wzmocnić postawę osób bezdomnych, wesprzeć ich w wyjściu z bezdomności. Uczyli się też języków obcych i nowych zawodów. W latach 90. taki program usiłowało wprowadzić w Warszawie Stowarzyszenie Samopomocy im. Kofoeda. Bezdomni mężczyźni wykonywali prace budowlane przy tworzeniu bursy na warszawskim Bródnie, uczyli się prac stolarskich, a bezdomne kobiety – szycia. Duńczycy wspierali materialnie polską inicjatywę, pokrywając część kosztów materiałów budowlanych.

Kłopoty finansowe, zarówno wynikające ze zmiany socjaldemokratycznych władz w Danii, jak i skromnych funduszy w Polsce, spowodowały znaczne okrojenie programu. Mimo to kierownictwo stara się trzymać zasady duńskiego pastora: tu bezdomni muszą m.in. dbać o higienę osobistą. To wyjątkowy dom, w którym nie czuć woni charakterystycznej dla tego typu placówek.

Nauka życia na nowo

Uczniowie – bo tak nazywani są pensjonariusze bursy – przyznają, że to najlepszy, choć skromny, ośrodek w Warszawie. Łącznie może korzystać z niego 30 osób. Bezdomni sami przyrządzają posiłki, sprzątają, utrzymują ogródek, naprawiają wózki inwalidzkie z przeznaczeniem dla osób potrzebujących, pomagają przy organizacji imprez sportowych dla niepełnosprawnych z Targówka, korzystają z programu nauki obsługi komputera i uczestniczą w kursach dla Anonimowych Alkoholików. Niektórzy z nich, także dzięki pomocy kierownictwa ośrodka, niedługo przeprowadzą się do mieszkań socjalnych. To szansa, by uciec z bezdomności.

Reportaż oparty jest na jednej z postaci: Wojciechu Possie, byłym przedsiębiorcy, który wpadł w alkoholizm i bezdomność. W wieku 52 lat zaczyna życie na nowo: ma już plany, wstępne propozycje pracy, nową partnerkę. Nie zamierza jednak przyznawać się w nowym miejscu pracy do swojej byłej już bezdomności. Ta nadal powoduje niechęć otoczenia, a w przypadku wielu osób - odrzucenie.

Posłuchaj

27:57
Wsparcie w wyjściu z bezdomności. Reportaż "W tym domu nie »pachnie«" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "W tym domu nie »pachnie«"
Autorka reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 
1.06.2023
Godzina emisji: 
22.12

abz/gs

Polecane