Pałac Wodzickich w Igołomi – klasyk polskiej architektury klasycystycznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Wodzickich w Igołomi – klasyk polskiej architektury klasycystycznej
Pałac Wodzickich w Igołomi przed 1925 rokiemFoto: Polona

Stosunkowo niedaleko od Krakowa, 30 km na wschód, w miejscowości Igołomia znajduje się klasycystyczny pałac, będący jednym z najlepszych przykładów architektury klasycystycznej w Polsce. Jego twórcą był Piotr Aigner, bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich architektów.

  • Pałac w Igołomi powstał ok. 1800 roku, a jego fundatorami byli Zofia z Krasińskich i hrabia Franciszek Wodzicki
  • Klasycystyczną budowlę zaprojektował Piotr Aigner uważany za jednego z najwybitniejszych polskich architektów, twórca m.in. kościoła św. Aleksandra w Warszawie

Austriacki hrabia buduje pałac

– Pierwsze informacje o Igołomi pochodzą z końca lat 20. XIII wieku. Wówczas była ona podzielona na dwie części: jedna należała do benedyktynów z Tyńca, druga do krakowskiej kolegiaty św. Floriana – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników o polskich zamkach i pałacach. – W kolejnych stuleciach majątek bardzo często przechodził z rąk do rąk. W drugiej połowie XVIII wieku trafił do rodziny Wodzickich za sprawą Zofii Krasińskiej, która wniosła te dobra w posagu świeżo poślubionemu Franciszkowi Wodzickiemu – tłumaczy.

I właśnie jemu, austriackiemu hrabiemu, zawdzięczamy ten klasycystyczny pałac wzniesiony ok. roku 1800.

Piotr Aigner, mistrz polskiego klasycyzmu

Projektantem pałacu w Igołomi jest Piotr Aigner, jeden z najwybitniejszych polskich architektów, działający od lat 80. XVIII do końca lat 20. XIX w. Zdobył wykształcenie dzięki wsparciu finansowemu Stanisława Kostki Potockiego, z którym się przyjaźnił i współpracował aż do jego śmierci w 1821 roku. Aigner (czasami też pisany jako Ajgner, Aygner, Eigner, Ejgner) przez wiele lat związany z Warszawą, jest twórcą wielu klasycystycznych budowli w stolicy, m.in. kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, pałacyku w Rozkoszy, przebudowy Pałacu Namiestnikowskiego, Obserwatorium Astronomicznego, rozbudowy pałacu Krasińskich. Poza Warszawą Aigner zaprojektował m.in. pałac w Przeworsku, Pałac Marynki, Świątynię Sybilli, Dom Gotycki, park i kościół w Puławach, przebudowę pałacu w Łańcucie, kościół św. Aleksandra w Suwałkach.

– Aigner był znajomym rodziny Wodzickich i był to zapewne jeden z powodów, dla których otrzymał zlecenie zaprojektowania pałacu – wskazuje rozmówca Marty Piaseckiej. Z Aignerem bardzo często współpracował Fryderyk Bauman, który jest autorem zachowanych do dziś sztukaterii w Igołomi. Zresztą ten pałac uniknął tak powszechnej dewastacji podczas i po II wojnie światowej i spora część jego wystroju się zachowała: poza wspomnianymi sztukateriami są to m.in. kominki i parkiety.

Dzisiaj pałac w Igołomi należy do Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, dzięki czemu znajduje się w bardzo dobrym stanie, podobnie jak kilkuhektarowy park otaczający budowlę i będący dla niej malowniczym tłem.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:00
Pałac Wodzickich w Igoołomii (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 9.25

pr

Polecane