Polska rozszerzy listę sankcyjną reżimu Łukaszenki. Zarembiuk: tego oczekują Białorusini

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Postawa Polski wobec Białorusi i Ukrainy to jest to, czego oczekują Białorusini, jest duża akceptacja – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Aleś Zarembiuk. Prezes fundacji Dom Białoruski odniósł się w ten sposób do polskich planów wpisania na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki.

W poniedziałek polskie władze mają wpisać na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki. Taką deklarację złożył w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Zaostrzenie sankcji to odpowiedź na decyzję białoruskiego sądu, który podtrzymał wyrok w sprawie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Jak wskazał minister Kamiński, na listę sankcyjną trafią osoby odpowiedzialne za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi.

Andrzej Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r.

Aleś Zarembiuk: jest duża akceptacja wobec sankcji

– Postawa Polski wobec Białorusi i Ukrainy to jest to, czego oczekują Białorusini, jest duża akceptacja – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Aleś Zarembiuk planowane sankcje. 

Prezes fundacji Dom Białoruski wyjaśnił, że wsparcie Polski i całej Europy dla krajów, pozostających pod dyktatem władz w Moskwie, a także kolejne sankcje nakładane na dyktatorów i ich reżimy, mają duże znaczenie. Dodał, że Białorusini popierają te sankcje, bo zdają sobie sprawę z konieczności obalenia systemu, który prześladuje własnych obywateli.

Posłuchaj

15:14
Rozmowa z Alesiem Zarembiukiem prezesem fundacji Dom Białoruski (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 Czytaj też:

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Aleś Zarembiuk (prezes fundacji Dom Białoruski)
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 8.45

PR3/IAR/mn/pr

Polecane