Jacek Magiera: to było najtrudniejsze wyzwanie w mojej karierze

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jacek Magiera: to było najtrudniejsze wyzwanie w mojej karierze
Jacek MagieraFoto: PAP/Leszek Szymański

Jeszcze sześć kolejek przed końcem rozgrywek Ekstraklasy niewiele osób wierzyło, że Śląsk Wrocław się w niej utrzyma. Jednak rzutem na taśmę kierownictwo klubu zdecydowało się zatrudnić Jacka Magierę, który prowadził zespół w poprzednim sezonie. I trener stanął na wysokości zadania: Śląsk pozostał w Ekstraklasie!

Niektórzy mogą powiedzieć, że to cud, inni – że wielkie szczęście. Ale to było przede wszystkim ogromne wyzwanie: dla trenera, który przychodzi do pracy z zespołem na sześć kolejek przed końcem rozgrywek, i dla zawodników, którzy po słabym sezonie muszą walczyć o ligowy byt.

Jacek Magiera: to było najtrudniejsze wyzwanie w mojej karierze | Trzecia strona medalu/YouTube Polskie Radio


Odbudować morale dobrym i mocnym przekazem

– Kiedy pojawiłem się w szatni po raz pierwszy, zawodnicy wyglądali na zrezygnowanych. Byli przybici sytuacją: pięć kolejek przed końcem znaleźli się w strefie spadkowej, bo zupełnie inaczej się funkcjonuje i gra, kiedy drużyna jest na fali, a inaczej, kiedy nie idzie – tłumaczył Jacek Magiera. – Była to drużyna po kilku z rzędu porażkach, ale także rozbita z powodu żółtych kartek, kontuzji, chorób, złamanych palców – wskazywał.

– Każdy mecz był ważny: ten pierwszy, który rozegraliśmy po właściwie dwóch godzinach pracy, i te kolejne. Każdy mecz miał w sobie coś dobrego i ciekawego – mówił trener Śląska Wrocław, odpowiadając na pytanie, co sprawiło, że jednak się udało, gdzie był ten kluczowy moment przełamania. – Wiedziałem, że morale można odbudować pozytywną energią, nastawieniem, dobrym i mocnym przekazem, pewnością siebie. I tak też się stało: krok po kroku budowaliśmy drużynę, która w ostatnich czterech kolejkach grała interesującą piłkę – dodał.

– Myślę, że to było do tej pory największe wyzwanie w mojej karierze. Ale cieszę się, że się tego wyzwania podjąłem, bo nie miałem żadnych wątpliwości, kiedy zadzwonił do mnie prezes Śląska – podsumował.

Przygotowanie fizyczne i motoryczne jest bardzo ważne

Nie można nie zauważyć, że w ostatnich latach nastąpiła bardzo duża zmiana w przygotowaniu fizycznym piłkarzy. Kiedyś panowała opinia, że nie ma co się skupiać na przygotowaniu fizycznym, bo to przyjdzie z wiekiem. Teraz podejście wyraźnie się zmieniło.

– Przygotowanie fizyczne to dzisiaj fundament sportu w każdej dyscyplinie i trzeba zwrócić uwagę, że sport, jeśli chodzi o intensywność, idzie do przodu. To nie tylko piłka nożna, ale i inne dyscypliny – mówił Remigiusz Rzepka, trener przygotowania fizycznego polskiej reprezentacji w piłce nożnej. – Patrząc po statystykach kolejnych mistrzostw świata, mistrzostw Europy zarówno w piłce nożnej męskiej, jak i kobiet, cały czas te parametry są podnoszone. Żeby sprostać tym wymaganiom, musimy bardzo regularnie pracować już od najmłodszych lat. W ostatnich latach nauka bardzo dużo wniosła do stworzenia modelu rozwoju fizycznego i na tym bazujemy – wskazywał.

- Wiemy, że relatywnie wcześnie można wprowadzać trening siłowy, bardziej nim sterować. Mamy już wielu fachowców w Polsce, świadczy o tym też ilość kursów, szkoleń, które są ukierunkowane na pracę motoryczną z dziećmi i młodzieżą. Możemy śmiało powiedzieć, że jest coraz lepiej – zapewniał.

Ponadto w programie:

 • Rozmowa z prezesem Warty Poznań;
 • ORLEN Wyścig Narodów;
 • Start Roland Garros;
 • Półfinały w koszykarskich Energabasketlidze i NBA;
 • Grand Chess Tour – międzynarodowy turniej szachowy z udziałem wieloletniego mistrza świata Magnusa Carlsena i Jana-Krzysztofa Dudy;
 • Rozmowa z Mateuszem Kasprzykiem – uczestnikiem 24-godzinnego wyścigu Le Mans;
 • Piłkarskie ligi zagraniczne.

Posłuchaj

48:16
Jacek Magiero o walce o utrzymanie Śląska Wrocław w Ekstraklasie, Remigiusz Rzepka o znaczeniu przygotowana fizycznego (Trzecia Strona Medalu)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

44:50
Polak w 24-godzinnym wyścigu Le Mana (Trzecia Strona Medalu)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trzecia strona medalu
Prowadzą: Krzysztof ŁoniewskiMateusz Warianka
Data emisji: 28.05.2023
Godziny emisji: 17.08, 18.09

pr

Polecane