Jak wspierać rozwój teatru studenckiego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wspierać rozwój teatru studenckiego?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kozlik

– Chatka Żaka to kultowe miejsce dla lublinian, ale nie tylko. Akademickie Centrum Kultury i Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to jednostka z długą tradycją, jedną z dłuższych w Polsce – przyznaje Izabela Pastuszko, dyrektorka Chatki Żaka.

– Kiedy miałam przyjemność dołączyć do zespołu Chatki Żaka, wiedziałam, że mierzę się z pewnym mitem. Mitem kultury studenckiej w Polsce drugiej połowy XX wieku. Mitem budowania w młodych ludziach wartości związanych z teatrem, kulturą, sztuką – wspomina, dodając, że innym odgrywającym dla niej bardzo ważną rolę elementem była świadomość, jak wiele podobnych jednostek, zajmujących się kulturą przy uczelniach w Polsce, przestało istnieć w latach 90. czy na początku XXI wieku. 

Uczelnia wspierająca różnowymiarowy rozwój studentów

Ogromnie istotne dla funkcjonowania takich miejsc jest wsparcie władz uniwersyteckich. Tam, gdzie organizacje podobne do Chatki Żaka cieszą się wsparciem rektorskim, tam wciąż prężnie działają. W Lublinie związana z tym tradycja jest długa. – Rektor Zajdler miał wizję uniwersytetu kompletnego. Uniwersytetu, gdzie przede wszystkim jest miejsce na dydaktykę, edukacje, naukę, ale też na taki rozwój dwuobszarowy, czyli z jednej strony rozwój sportowy, bo część studentów wybiera tę formę aktywności, a z drugiej strony na bardzo szeroki rozwój teatralny. To, że w Chatce Żaka posiadamy widowiskową salę teatralną, jest wynikiem właśnie takiego myślenia o teatrze studenckim – podkreśla gość Redbada Klynstry-Komarnickiego. 

Przeczytaj także:

Studencka Wiosna Teatralna

Chatka Żaka jest organizatorem festiwalu Studencka Wiosna Teatralna. Inspiracją dla tegorocznej edycji były próby. To jednocześnie motyw przewodni, jak i hasło tegorocznej odsłony. "Szerokie spektrum semantyczne tego terminu otwiera drogę do wielości skojarzeń i pozostawia dużą swobodę interpretacyjną. Zaczynając od tych najbliższych, próby przywołują na myśl próby teatralne – przygotowywanie spektaklu, aranżację przestrzeni i ćwiczenie ról. Ale ów motyw przewodni można rozumieć na wiele innych sposobów – jako poszukiwania najlepszych środków artystycznego wyrazu, odpowiedniej formy, tematu czy idei. Może to być również proces, coś niedokończonego, ciągła zmiana, dynamika. Wreszcie sama młodość jest czasem nieustannych prób – badaniem gruntu, sprawdzaniem granic, odkrywaniem talentów, szukaniem możliwości, weryfikacją relacji. Rysując tak szeroki horyzont znaczeń, otwieramy nowe możliwości" – pisali na swojej stronie organizatorzy, zachęcając do wzięcia udziału w wydarzeniu. 


Posłuchaj

49:41
Jak teatr może wspierać edukację studentów (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gośćmi "Trzech gramów Redbada" byli także laureaci tegorocznego Grand Prix festiwalu. 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 28.05.2023
Godzina emisji: 14.08

materiały prasowe/gs

Polecane