Wszystko o jabłkach i nie tylko. Trójka na Święcie Kwitnących Jabłoni w Grójcu [RELACJA]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystko o jabłkach i nie tylko. Trójka na Święcie Kwitnących Jabłoni w Grójcu [RELACJA]
Witold Lazar w studiu plenerowym TrójkiFoto: PR

Organizowane od 1959 roku w Grójcu Święto Kwitnących Jabłoni to coroczne wydarzenie inaugurujące sezon sadowniczy. Oznacza nie tylko początek prac, ale przede wszystkim jest sygnałem, że zaczyna się najlepszy okres w roku, który trzeba przywitać w godny sposób. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

W specjalnej audycji wprost z Grójca opowiedzieliśmy o najsłynniejszym polskim zagłębiu sadowniczym, zdradziliśmy sekrety produkcji jabłkowych wyrobów, sprawdziliśmy, ile tak naprawdę jabłek jest w dżemie i czy jedno jabłko dziennie faktycznie zastąpi lekarza? Ile prawy jest w tym, że jedzenie jabłek może zastąpić mycie zębów? – Według przeprowadzonych badań wierzy w to zdecydowana większość Polaków. 


Posłuchaj

3:03
Paweł Turski o Święcie Kwitnącej Jabłoni i audycji specjalnej z Grójca
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jabłka nade wszystko

W mitologii jabłko symbolizowało płodność i nieśmiertelność, natomiast złote było symbolem władzy królewskiej. Obecnie Polska jest jabłonkową potęgą i wytwarza rocznie 15 miliardów jabłek. 

Plenerowe studio Trójki odwiedził Dariusz Gwiazda, burmistrz miasta i gminy Grójec. - Tegoroczne święto przesunęliśmy na ostatni weekend maja i to był strzał w dziesiątkę. Pogoda jest piękna, więc serdecznie zapraszamy wszystkim - mówił. W rozmowie w radiowej Trójce opowiedział także tym, jak zmienia się Grójec i z czego słynie.

Posłuchaj

4:14
Grójec nie tylko jabłkami stoi (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jabłkowy świat

Paweł Turski zaprosił do odwiedzania jednego z sadów i wysłuchania rozmowy o tych smacznych, lubianych przez wielu owocach.  Po okolicy oprowadzała go Dorota Niedbała, sadowniczka z wieloletnim doświadczeniem. 

Posłuchaj

6:59
Sady jabłoni (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Grójcu jabłka jedzone są pod wszystkimi możliwymi postaciami. Jakie są najzdrowsze? O prozdrowotnych aspektach owoców pytaliśmy doktor Hannę Stolińską, dietetyka klinicznego.

Posłuchaj

5:33
Jabłka na zdrowie! (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak podkreślają specjaliści, jabłka są dla as cennym źródłem witaminy C. Ponadto mają w sobie m.in. błonnik, który odpowiada za uczucie sytości i prawidłową pracę przewodu pokarmowego. 

Radiowa Trójka oraz Program 1 Polskiego Radia są patronami medialnymi "Święta Kwitnących Jabłoni".

Trójkowa wizyta w Grójcu to pierwsza z cyklu letnich audycji plenerowych. Następne to: Brodnica (25 czerwca), Białystok (27-30 lipca), Ciechanowiec (13 sierpnia), Radom (26-27 sierpnia), Myszyniec (27 sierpnia), Kutno (8-10 września) oraz Skierniewice (15-17 września).


Posłuchaj

1:39:24
Wszystkie zalety jabłek. Dlaczego warto wzbogacać nimi naszą dietę? Program 3 Polskiego Radia na Święcie Kwitnących Jabłoni w Grójcu (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 27.05.2023
Godziny emisji: 15.05- 17.00

kc/zch/gs

Polecane