"Rewolucje naukowe" z Trójką. Podsumowanie 26. Pikniku Naukowego [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik wyjaśniała, czym są "Rewolucje naukowe", Bartas Szymoniak wprowadzał w tajniki beatboksu, a Robert Korzeniowski przekonywał, że regularne chodzenie przedłuża życie. To wszystko wydarzyło się w trakcie specjalnej audycji "Trójka na Pikniku", nadawanej na żywo ze Stadionu PGE Narodowy w Warszawie, podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 

26.b Piknik Naukowy przebiegał pod hasłem "Rewolucje naukowe", nawiązującym m.in. do obchodzonej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. – Na fali tego świętowania przesunęliśmy się od lutego aż do końca maja. Ale rewolucje to nie tylko Mikołaj Kopernik, to również inne kamienie milowe w historii nauki i w przyszłości, te które dopiero nastąpią, i które pchają świat do przodu – tłumaczyła w plenerowym studiu Trójki Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.Posłuchaj

3:58
Rozmowa z Barbarą Nowicką z CNK (Trójka na Pikniku)
+
Dodaj do playlisty
+

Piotr Firan i Barbara Nowicka (CNK) na Pikniku Naukowym Piotr Firan i Barbara Nowicka (CNK) na Pikniku Naukowym

Jednym z gości był też Bartas Szymoniak, absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu. Były wokalista grupy Sztywny Pal Azji, twórca własnego stylu beatrock, finalista konkursu Premiery 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu podczas pikniku prowadzi warsztaty z beatboxu. Pod jego okiem każdy może spróbować swoich sił w dziedzinie rytmicznego tworzenia dźwięków.

– Muzyka, którą tworzę, oparta jest przede wszystkim na moim własnym aparacie mowy, do tego dochodzi też śpiew. Można powiedzieć, że jest to taka fuzja. Właściwie od zawsze w ten sposób tworzyłem muzykę i zawsze było to coś więcej, niż sam beatbox. Nie było to naśladowanie dźwięku dla samego naśladowania, zawsze było to wyjściem do moich kompozycji – opowiadał gość "Trójki na Pikniku".

Posłuchaj

8:44
Bartas Szymoniak w plenerowym studiu Trójki (Trójka na Pikniku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bartas Szymoniak prowadzi warsztaty z beatboxu Bartas Szymoniak prowadzi warsztaty z beatboxu

Z kolei Robert Korzeniowski, który przybył do studia z żoną Justyną, przekonywał o korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej, powołując się przy tym na badania naukowców u Uniwersytetu w Leicester.


– Wystarczy chodzić dynamicznie przez dziesięć minut dziennie i to wpływa na spowolnienie degeneracji telomerów, które odpowiadają ze replikację tkanek. Żeby organizm dłużej był młody, to te tkanki muszą się dobrze odnawiać – mówił czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie. – Okazuje się, że u osiemdziesięciolatka takie rytmiczne chodzenie może obniżyć wiek biologiczny nawet o piętnaście lat. To jest naprawdę warte sprawdzenia, zaczynajcie panowie już teraz! – zachęcał Korzeniowski.


Posłuchaj

5:05
Robert Korzeniowski o korzyściach płynących z chodzenia (Trójka na Pikniku)
+
Dodaj do playlisty
+

Robert Korzeniowski wraz żoną Justyną zachęcali do chodzenia Robert Korzeniowski wraz żoną Justyną zachęcali do chodzenia

 

Po zakończeniu audycji zaprosiliśmy na zajęcia ruchowe z trenerem przygotowania motorycznego piłkarskiej reprezentacji Polski Remigiuszem Rzepką. Spotkanie łączyło aktywność fizyczną i zabawę. Wszystko po to, by zaangażować na miejscu całe rodziny!


Nauka w pigułce na PGE Narodowym

Wydarzenie organizowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, pozwoliło przyjrzeć się kamieniom milowym w rozwoju nauki. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. W Pikniku wzięło udział ponad stu wystawców z Polski i zza granicy. ***

Tytuł audycji: Trójka na Pikniku
Prowadzi: Piotr Firan 
Data emisji: 27.05.2023
Godzina emisji: 13.05

kc/zch

Polecane