Maria Maj. Aktorka na prowincji i w wielkim mieście

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maria Maj. Aktorka na prowincji i w wielkim mieście
Maria Maj, aktorka teatralna i filmowaFoto: Krzysztof Jarosz / Forum

Co sprawia, że Maria Maj decyduje się na pracę z konkretnymi reżyserami? – Oni muszą wywołać mój entuzjazm. Muszą mnie czymś olśnić. Czasami zdarzało się tak, że najpierw poznawałam człowieka, a dopiero później z nim pracowałam czy poznałam jego przedstawienia – mówi gość Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz. W ten właśnie sposób zaczęła się jej współpraca z Krystianem Lupą i Januszem Nyczakiem.  

Maria Maj podkreśliła, że niezwykle ważna jest dla niej praca z takimi ludźmi, z którymi ma wspólny język i których gust i treści, które przekazują, jej odpowiadają. Jednak aby zrealizować swoje marzenie i wykorzystać aktorski potencjał, konieczne jest także szczęście, spotkanie na swojej drodze właściwych osób.

Wyjątkowość teatru w Jeleniej Górze

Aktorka TR Warszawa, opowiadając o swojej teatralnej przeszłości, odniosła się do specyficznej sytuacji aktora prowincjonalnego w latach 70. – Nie było kawiarni, klubów, więc spotykaliśmy się w domach. Tam było rzeczywiście wielu wspaniałych ludzi – wspomina, opowiadając o "saloniku Marii Maj", odwiedzanym licznie przez artystów. 

 Przeczytaj także:


Posłuchaj

52:01
Maria Maj o znaczeniu spotkań z innymi twórcami w pracy aktora (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do Jeleniej Góry wybitnych artystów, prawdziwe reżyserskie osobowości zapraszała ówczesna dyrektor tamtejszego teatru Alina Obidniak. Jej współpraca z Krystianem Lupą była bardzo owocna dla nich obojga, mimo że reżyser trafił tam trochę przez przypadek. – Ale może też dzięki temu, że się tam spotkaliśmy, to został. Stworzyła się wokół niego grupka. Oni przyjechali zresztą wtedy dwaj: Krystian Lupa i Mikołaj Grabowski. Alina ich "złowiła", oglądając spektakle na wydziale reżyserii krakowskiej, i ściągnęła obydwu, i to było wspaniałe dla nas aktorów – przyznaje Maria Maj. 

Próbując "3SIOSTRY" - Wokół spektaklu Luka Percevala - odc. 1 / Maria Maj/trwarszawa

Ponadto w audycji:

  • "Scenariusz dla jednego, istniejącego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera, czyli król improwizacji Jan Peszek – recenzja;
  • "Replay" – polska prapremiera sztuki francuskiej dramaturg i aktorki Flavii Coste w Teatrze Powszechnym w Łodzi, reż. Magdalena Małecka-Wippich. Artystyczny efekt współpracy łódzkiego teatru z Akademią Teatralną w Warszawie, z ciekawym motywem matki w tle – recenzja;
  • Co słychać? Teatr lalkowy w Polsce

oraz

  • Wędrówki teatralne Malwiny: książka o świecie teatru, a dokładniej o artyście przez duże "A", profesorze, człowieku wielu talentów, dla wielu Mistrzu – Krystianie Lupie.

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 27.05.2023
Godziny emisji: 12.05

gs


Polecane