Rotmistrz Witold Pilecki – koleżeński dowódca, symbol walki z totalitaryzmem
2023-05-25, 20:05 | aktualizacja 2023-05-25, 21:05
Mija 75 lat od śmierci zamordowanego przez komunistyczne władze rotmistrza Witolda Pileckiego. 25 maja, w dniu rocznicy egzekucji oficera, obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Witold Pilecki był rotmistrzem Kawalerii Wojska Polskiego i żołnierzem Armii Krajowej. Dobrowolnie dał się aresztować nazistowskiemu okupantowi i trafił do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. W trakcie pobytu zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów, jak również zorganizował tamtejszy ruch oporu. Po ucieczce służył w oddziale III Kedywu KG AK (m.in. jako zastępca dowódcy Brygady Informacyjno-Wywiadowczej) i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Początkowo walczył jako zwykły strzelec w kompanii „Warszawianka”, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda.
W 1947 r. rotmistrz został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Jego proces rozpoczął się 3 marca 1948 roku. Niespełna dwa tygodnie później rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie uwzględnił prośby o ułaskawienie, w której Pilecki pisał: „Przez całe życie pracowałem dla Polski”.
Zobacz serwis specjalny:
Symbol walki z totalitaryzmem
Uroczystości upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego rozpoczęły się rano w czwartek (25 maja) w dawnym więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Kwiaty złożyli tam prezydent RP Andrzej Duda, córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz oraz kpt. Janusz Walendzik ps. "Czarny", który walczył z rotmistrzem w oddziale Chrobry II.
Jak podkreślił prezydent, Witold Pilecki jest symbolem walki z totalitaryzmem. – Walczył o wolność swojej ojczyzny i prawa człowieka z obydwoma totalitaryzmami: niemieckim i sowieckim – mówił Andrzej Duda. Z kolei kpt. Janusz Walendzik nazwał rotmistrza człowiekiem "bardzo koleżeńskim". – Bardzo dbał o żołnierzy; zawsze starał się nie narażać nas, powstańców na jakieś niebezpieczeństwa – wspominał.
Najczęściej czytane:
- Ile naprawdę wiemy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim?
- "Poszedł z własnej woli do piekła Auschwitz". Prof. Panfil podkreśla ogromną spuściznę rotmistrza Pileckiego
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Sylwia Białek
Data emisji: 25.02.2023
Godzina emisji: 15.16
qch/IAR