Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Nutlegal Photographer

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Jacek Ostrowski, autor cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej. Najnowsza, dziewiąta już powieść z tej serii, zatytułowana "Bohomaz" ukazała się pod koniec kwietnia. Niedawno wznowiono też "Ostatnią wizytę, książkę nawiązującą do tajemniczego porwania płockiej lekarki na początku lat 70.

Sprawa porwania dr Stefanii Kamińskiej to była bardzo głośna sprawa, którą wtedy żył cały Płock, a nawet cała Polska. – Dr Kamińska to była przyjaciółka moich rodziców, można powiedzieć, że nasz lekarz rodzinny. To była osoba znana i bardzo lubiana w naszej rodzinie, zresztą nie tylko ona, ale także jej mąż: państwo Kamińscy byli bardzo sympatycznym małżeństwem, lekarzami – wspomina Jacek Ostrowski, autor thrillerów i kryminałów. "Ostatnia wizyta" jest poświęcona właśnie porwaniu i śmierci dr Kamińskiej. – To były nawet bliższe więzy, gdyż w czasie wojny, kiedy dr Kamińskiej szukali Niemcy, moja 10-letnia mama, która była drobna dziewczynką, wchodziła do jej zaplombowanego przez policję mieszkania i wynosiła wszystkie rzeczy, które jej przekazywała – opowiada.

– Wtedy nie tylko cały Płock żył tym porwaniem, żyła cała Polska. Na tamte czasy to było jedno z najbardziej spektakularnych porwań w Polsce: było jeszcze głośne porwanie syna Piaseckiego, szefa PAX-u. Porwań było na pewno więcej, ale to były dwa najgłośniejsze – mówi gość Katarzyny Cygler. – Co jest ciekawe, dochodzenie było źle prowadzone i ja to w tej książce pokazałem. Opierałem się na rozmowach z prokuratorem Gurgulem, który je prowadził. Twierdził, że to było najważniejsze śledztwo w jego życiu, a prowadził także śledztwo związane z braćmi Marchwickimi, które było bardzo głośne. To był taki prokurator do zadań specjalnych: wkraczał wtedy, kiedy inni nie dawali rady – wyjaśnia.


Posłuchaj

1:54:42
Jacek Ostrowski mówi wspomina sprawę porwania płockiej lekarki, która opisał w książce "Ostatnia wizyta" (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jacek Ostrowski (pisarz, autor kryminałów, powieści sensacyjnych, thrillerów)
Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane