Tina Turner odmieniła muzykę. Trójka wspomina wielką gwiazdę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tina Turner odmieniła muzykę. Trójka wspomina wielką gwiazdę
Tina TurnerFoto: PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Tina Turner zmarła po długiej chorobie, w swoim domu w szwajcarskim Kusnacht, w wieku 83 lat. – W najdzikszych snach swojej młodości Tina Turner nie mogła się spodziewać, że będzie śpiewać duety z największymi artystami swoich czasów, wśród których był m.in. Barry White, i że jej udziałem będzie taka światowa kariera – mówił Leszek Adamczyk, wspominając artystkę.  

– Urodziła się 26 listopada 1939 roku jako Anna Mae Bullock w małej mieścinie Brownsville, a dorastała w sąsiednim Nutbush, w stanie Tennessee. W autobiografii później pisała wprost, że rodzice jej nie kochali, a jej nastoletnie życie nie było ciekawe. Po szkole pracowała jako pomoc pielęgniarska w szpitalu. Z siostrą zaczęła występować w jednym z klubów w Saint Louis, gdzie poznała Ike'a Turnera – przypominał dziennikarz muzyczny Trójki, opowiadając o drodze Tiny Turner do światowej kariery i życiu przez lata naznaczonym cierpieniem. 

Przeczytaj także:

Tina Turner karierę rozpoczęła w latach 50. XX wieku, w duecie z mężem Ike'iem Turnerem. Razem nagrali jeden z największych standardów rhythm'n'bluesowych "River Deep – Mountain High". Po dramatycznym rozstaniu i głośnym rozwodzie pod koniec lat 70. kariera artystki na pewien czas przystopowała.

Tina Turner - Private Dancer (Official Music Video)/YouTube Tina Turner

Wszystko zmieniło nagranie albumu "Private Dancer" (1984), który okazał się wielkim sukcesem i przepustką na sam szczyt. Druga połowa lat 80. i lata 90. należały do niej. To wtedy wylansowała takie hity, jak: "Simply the Best", "Private Dancer" czy "What's Love Got to Do with It". Łącznie zdobyła osiem nagród Grammy, z czego sześć właśnie w tym czasie. Jej koncert w Rio de Janeiro w 1988 roku zgromadził 180 tys. widzów, co było jednym z rekordów Guinnessa. 


Posłuchaj

50:10
Tina Turner. Historia życia artystki, która odmieniła muzykę (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tina Turner była też związana z kinem: w 1985 roku zagrała w filmie "Mad Max: Pod kopułą gromu", do którego nagrała m.in. utwór "We Don't Need Another Hero"  stał się on wielkim przebojem. W 1993 powstał film biograficzny "Tina", w którym rolę piosenkarki zagrała Angela Basset, a Ike'a Turnera  Laurence Fishburne. W 1995 roku artystka zaśpiewała tytułową piosenkę do filmu o Jamesie Bondzie "Goldeneye".

 Goldeneye (2003 Remaster)/YouTube Tina Turner


***

Tytuł audycji: "Audycja specjalna"
Prowadzący: Leszek Adamczyk
Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 23.08

IAR/PAP/pr/gs

Polecane