Przemysław Żurawski vel Grajewski: ukraińskie zdolności wystarczą, by załamać rosyjskie możliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przemysław Żurawski vel Grajewski: ukraińskie zdolności wystarczą, by załamać rosyjskie możliwości
zdjęcie ilustracyjneFoto: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

- Ukraińskie zdolności są dostateczne, aby osiągnąć efekt złamania politycznej zdolności rosyjskiej do kontynuowania wojny - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Kancelarii Prezydenta RP.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że minionej doby Rosjanie kilkadziesiąt razy ostrzelali terytorium Ukrainy. Jak czytamy, Rosjanie dokonali 41 uderzeń powietrznych i 53 ataków artyleryjskich. Pociski spadły m.in. na budynki mieszkalne. Prawdopodobieństwo kolejnych ataków jest wysokie. Rosjanie kontynuują ataki na kierunku Bachmutu, Łymanu, Kupiańska, Awdijiwki i Marjinki. Najcięższe walki toczą się pod Bachmutem. W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo dokonało 15 uderzeń na obszary koncentracji rosyjskich wojsk i sprzęt wojskowy najeźdźców. Zniszczono rosyjski helikopter Ka-52 oraz 5 dronów.

"Ukraińskie zdolności są dostateczne"

O wojnie na Ukrainie mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Jak wskazał przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Kancelarii Prezydenta RP, "ukraińskie zdolności są dostateczne, aby osiągnąć efekt złamania politycznej zdolności rosyjskiej do kontynuowania wojny". 

Odnosząc się do historii, zaznaczył, że "Ukraina jest niezwykle ważna". - Jeśli jest zwrócona ku Zachodowi, wówczas imperium rosyjskie traci potencjał do skutecznej ekspansji. Jeśli z kolei jest jego częścią - wtedy Europa Środkowa jest w bardzo poważnym kłopocie - ocenił i dodał, że "tak wynika z historii".

"Poczucie klęski może narastać"

Odnosząc się do sytuacji w rosyjskim Biełogrodzie powiedział, że "jeśli w umysłach rosyjskiej klasy politycznej wytworzy się poczucie, że ta wojna jest przegrywana, jeśli Ukraińcy czy ich sprzymierzeńcy zaczną podnosić bunt, to oczywiście poczucie załamywania się państwa, poczucie tego, że kraj zmierza do klęski, może narastać".


Posłuchaj

10:06
Przemysław Żurawski vel Grajewski: ukraińskie zdolności są dostateczne, by załamać rosyjskie możliwości (Trójka/Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Kancelarii Prezydenta RP

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 18.10


jb

Polecane