Małe, niezależne publikacje o wielkim znaczeniu. Festiwal zinów w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Małe, niezależne publikacje o wielkim znaczeniu. Festiwal zinów w Krakowie
Ziny - ulubione wydawnictwa m.in. fanów muzyki doczekały się własnego festiwalu w Krakowie. Foto: Shutterstock

Niezależne publikacje zyskują na popularności, zwłaszcza w alternatywnych środowiskach artystycznych. – Ziny doczekały się swojego święta. Festiwal tych niepozornych wydawnictw już w najniższy weekend odbędzie się w Krakowie. 

Zin to mała, niezależna publikacja, często przygotowywana i wydawana samodzielnie przez autora lub grupę autorów. Zjawisko wydawania zinów szczególnie mocno zarysowało się w obrębie subkultur rockowych czy hip-hopowych, a także fanów gier komputerowych. Publikacje najczęściej wykonane są w duchu "do it yourself", tak by szybko mogły trafić do obiegu. Twórcy i miłośnicy zinów w tym roku już po raz kolejny spotkają się w Krakowie. 

Festiwal zinów

Festiwal zinów odbędzie się Krakowie. W pomieszczeniach Poczty Głównej będzie można spotkać polskich autorów tych publikacji. Chętni będą mogli zobaczyć wiele ciekawych publikacji, wykonanych różnymi technikami. Będą też komiksy, plakaty, książki, fotografie, kolaże oraz ilustracje.

Posłuchaj

6:29
Zine Fest po raz trzeci w Krakowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ziny na każdy temat 

Wcześniej ziny kojarzone były z drugim obiegiem, czarno białymi broszurami odbitymi na ksero. Przyswoili je dosyć szybko fani muzyki, a kopie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem fanów poszczególnych grup i zespołów. Dzisiaj takie egzemplarze mają wartość kolekcjonerską. Jak podkreślają znawcy, ziny mogą traktować o wszystkim, a ich rozpiętość tematyczna na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Eksperci zgodnie dodają, że obecnie jest w zasadzie nieograniczona. 

Posłuchaj

3:46
Ziny - małe i czasem niepozorne publikacje na każdy temat (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia zinów

Nazwa zinów pochodzi od francuskiego słowa "magazine". Pierwsze egzemplarze powstały we Francji w latach trzydziestych, jako publikacje fantasy. W ten sposób autorzy wymieniali się swoimi opowieściami. Małe wydawnictwa rozpowszechniły się wraz z rozwojem technologii, pojawieniem się powszechnie dostępnych kserokopiarek i drukarek. W tej formie przetrwały do dziś. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: 
Monika Suszek
Goście: Agnieszka Grzegorczyk i Ildefons Betanzos (organizatorzy Kraków Zine Fest)  
Data emisji: 23.05.2023
Godziny emisji: 12.16, 12.29

polskieradio.pl/ zch

Polecane