Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]
O piciu alkoholu Antoni Rokicki rozmawiał m.in. z przechodniami spotkanymi na bulwarach wiślanychFoto: Antoni Rokicki

Od lipca w Krakowie będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Podobne ograniczenia można spotkać także w innym miejscach Polski. To jeden z pomysłów, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z łatwo dostępnym alkoholem. O zagrożeniach z tym związanych opowiada w reportażu m.in. Mirek, warszawski kibic piłkarski, który od ponad siedmiu lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak sam przyznaje, nie wie, kiedy alkohol zawładną jego życiem.

"Małe butelki zmieniają sposób picia alkoholu (...). Pozwalają pić wygodniej w sytuacjach, w których wcześniej picie alkoholu było niemożliwe lub zbyt krępujące. (...) Wprowadzają do picia alkoholu elementy niewinnej, niegroźnej zabawy…" – to fragmenty raportu "Dokąd płynie mała wódka", opublikowanego przez firmę Synergion w 2020 roku. 


Posłuchaj

30:14
Zagrożenia związane z alkoholem. Jak o nich rozmawiać i przeciwdziałać uzależnieniom? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Problem z nadużywaniem alkoholu może dotknąć dla każdego

Jednym z najważniejszych wniosków sformułowanych przez badaczy było stwierdzenie, że każdego dnia w Polsce sprzedawanych jest około trzech milionów "małpek", czyli niewielkich butelek wódki. Jak alarmowali autorzy raportu, po alkohol ten z chęcią sięgają ludzie w każdym wieku, przedstawiciele różnych zawodów, słabo i dobrze wykształceni.

I choć niektóre źródła, takie jak Związek Pracodawców czy Polski Przemysł Spirytusowy, uważają, że liczba kupowanych w Polsce "małpek" jest zdecydowanie niższa, to z pewnością nie wolno bagatelizować problemu nadużywania alkoholu.

Przeczytaj także:

W reportażu o swoich doświadczeniach opowiadali m.in.: Mirek – czterdziestokilkuletni kibic piłki nożnej, uzależniony od alkoholu, który od lat nie pije; trzydziestoletni fan sportu, który jest abstynentem; przechodnie napotkani w Warszawie na bulwarach wiślanych, barman z Sopotu. W audycji wystąpili również pracownicy Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych przy ul. Kolskiej 2/4: Daniel Witkowski – kierownik Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych oraz Laura Owczarska – psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.

***

Tytuł reportażu: "Z małpką w kieszeni" 
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 22.06

gs


Polecane