Trwa 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwa 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Trwa 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stadionie PGE Narodowy w WarszawieFoto: PR/Cezary Piwowarski

Punktualnie o godz. 11 otworzyły się bramy stadionu PGE Narodowy i tym samym rozpoczął się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Rozmowy z robotami, własnoręczne izolowanie DNA, spotkania ze znanymi osobami i koncerty – to tylko niewielka część atrakcji, jakie czekają na gości tej wyjątkowej imprezy. 

Nauka to nie tylko nudne wykłady i duszne laboratoria, to przede wszystkim ciekawość i dociekliwość. Można się o tym przekonać odwiedzając 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Jedną z większych atrakcji jest obecny na miejscu robot Mikołaj Kopernik. – Można z nim porozmawiać na każdy temat, dzięki temu, że porozumiewa się z nami za pomocą modelu językowego GPT-3. Nie jest zaprogramowany, naprawdę na każde pytanie odpowiada sam z siebie i z wiedzy, którą posiada – zapewniała w Trójce Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowa CNK.

Podczas pikniku można też uścisnąć "robotyczną rękę", zbudowaną zgodnie z ludzką anatomią, będąca w stanie unieść 20-kilogranowy przedmiot. A jeśli ktoś chciałby się poczuć niczym jeden z superbohaterów, może skorzystać z egzoszkieletu, dzięki któremu człowiek bez trudu jest w stanie dźwigać wielkie ciężary.

Piknik Naukowy to także okazja, by bliżej poznać sekrety genetyki. Można na nim wyizolować własne DNA, używając do tego na przykład śliny. Na tym nie kończą się genetyczne eksperymenty. – Będziemy sprawdzać, na czym polega sekwencjonowanie, jak działają "nożyce", którymi tniemy nić DNA. Będzie można się też dowiedzieć co przenoszą geny, co dziedziczymy a czego nie – zapowiadała Katarzyna Nowicka.


Posłuchaj

3:05
Monika Suszek o atrakcjach Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kopernik to nie jedyny robot, którego można spotkać na Pikniku Naukowym. – Będziemy mieli jeszcze Melsona, Fotona i Fafika – wylicza Katarzyna Młynek z Centrum Nauki Kopernik. – Będą także owady społeczne, takie jak mrówki czy pszczoły, drewnojady, które jedzą foliówki i styropian. Będą też niesporczaki, ulubione organizmy astrobiologów: bardzo proste, które żyją właściwie wszędzie i mogą wytrzymać 100 lat bez wody. A więc pasjonujące i tak maleńkie, że oczywiście nie zobaczymy ich gołym okiem – mówi dziennikarka Polskiego Radia Dorota Truszczak.


Posłuchaj

3:00
26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik w sobotę 27 maja na PGE Narodowym. Co nas czeka? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Od godz. 13.05 Program 3 Polskiego Radia nadawał wprost ze studia plenerowego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami. W radiowym namiocie między godz. 13.00 a 15.00 byli  obecni Piotr Firan, Michał Żołądkowski oraz Monika Suszek

Ponadto Trójka przygotowała wiele atrakcji, które towarzyszyć będą tegorocznej odsłonie wydarzenia na Stadionie Narodowym. 

  • O godz. 12.50 odwiedził nas Bartas Szymoniak, absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu. Były wokalista grupy Sztywny Pal Azji, twórca własnego stylu beatrock, finalista konkursu Premiery 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu poprowadził warsztaty z beatboxu. Każdy mógł spróbować swoich sił w dziedzinie rytmicznego tworzenia dźwięków.
  • O godz. 14.35 spotkaliśmy się z Robertem Korzeniowskim i jego żoną Justyną Korzeniowską. Nasi goście opowiedzieli o tym, jak ważna w codziennym życiu jest aktywność fizyczna. Wbrew pozorom wcale nie musi to być intensywny trening sportowy. Jak się okazuje, wystarczą regularne marsze. Czterokrotny mistrz świata w chodzie sportowym ma na to niezbite dowody!
  • Po godz. 18.35 zapraszamy na zajęcia ruchowe z trenerem przygotowania motorycznego piłkarskiej reprezentacji Polski Remigiuszem Rzepką. Spotkanie będzie łączyć aktywność fizyczną i zabawę. Wszystko po to, by zaangażować na miejscu całe rodziny!

 Przyjdź, sprawdź, zainspiruj się Trójką!

*** 

Rewolucje naukowe

Tegoroczny, 26. Piknik Naukowy przebiega pod hasłem "Rewolucje naukowe". Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się kamieniom milowym w rozwoju nauki. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. Uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę, odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne. Są wśród nich: "Strefa przyszłości", w której będzie można się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców; "Strefa organizatorów", gdzie odwiedzający będą mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, "Strefa cywilizacji", przybliżająca technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne; "Strefa rodzinna", dla najmłodszych odkrywców, "Strefa kultowych eksperymentów", pełna doświadczeń, które znamy i kochamy; "Strefa zrób to sam", dla wszystkich majsterkowiczów i konstruktorów; "Strefa zdrowia", dotycząca współczesnych metod leczenia oraz dbania o nasze zdrowie. 

ZOBACZ SPOT PROMOCYJNY: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia

Czytaj także: 

Na 26. Pikniku Naukowym będzie można stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie procesu powstawania kryształów. Zwiedzający zapoznają się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystaniu światła UV. Nie zabraknie również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Będzie też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się na każdy temat. Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych będą mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi.

W wydarzeniu weźmie udział ponad sto instytucji z kraju i zagranicy, a wśród nich znajdą się stanowiska Centrum Nauki Kopernik oraz Polskiego Radia, z których dziennikarze będą relacjonować i nadawać audycje na żywo. Będzie można również porozmawiać z dziennikarzami Polskiego Radia oraz wziąć udział w warsztatach radiowych. 

***

Już teraz o 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik można słuchać na antenach publicznego nadawcy. Więcej w audycjach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl

mat. pras./rk/zch/pr/kc

Polecane