Rośnie napór na granicę z Białorusią. Wąsik: to zaplanowana akcja kierowana przez służby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Napór na granicę polsko-białoruską rośnie. Jest on kierowany przez białoruskie służby, to zaplanowana akcja i mamy na to setki dowodów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu, na granicy z obwodem królewieckim trwa od kwietnia. Bariera o długości ok. 199 km będzie podzielona na 12 odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich w sumie 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 500 km kabli zasilających i transmisyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych, a także 12 kontenerów elektro-technicznych.

Rzecznik Straży Granicznej przekazała w czwartek, że na granicy z obwodem królewieckim postawiono już 280 słupów pod kamery i zainstalowano 17 km kabli sieciowych i transmisyjnych.

Maciej Wąsik przyznał w Programie 3 Polskiego Radia, że zapora elektroniczna na granicy z Białorusią funkcjonuje bardzo dobrze i dzięki niej jesteśmy w stanie policzyć każdą próbę przejścia. - Dzięki niej możemy strzec granicy dużo mniejszymi siłami, co przekłada się na mniejsze koszty. Napór na granicę rośnie, jest kierowany przez białoruskie służby, to zaplanowana akcja i mamy na to setki dowodów - mówił wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gość Polskiego Radia dodał, że "to nie jest kryzys humanitarny, lecz wojna hybrydowa wytoczona Polsce i UE". - To są młodzi ludzie w sile wieku. Z kolei na granicy z obwodem królewieckim jest spokój - powiedział.

Czytaj także:

Posłuchaj

14:52
Rośnie napór na granicę z Białorusią. Wąsik: jest kierowany przez służby, to zaplanowana akcja (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji)
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 8.50

dn/gs

Polecane