Marlena Gabryszewska wiceprezydentem Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych (CICAE)!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marlena Gabryszewska wiceprezydentem Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych (CICAE)!
Sieć niewielkich kin studyjnych ma w Polsce mocną pozycję. Kina artystyczne organizują wiele przeglądów, obecnych w wielu polskich miastach. Na zdjęciu najstarsze kino działające w naszym kraju - Kino Pionier w Szczecinie. Foto: PAP / Marcin Bielecki

Podczas trwającego właśnie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes swoje doroczne walne zgromadzenie miała Międzynarodowa Konfederacja Kin Artystycznych (CICAE). Polskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych należy do niej zaledwie od miesiąca, ale jego prezes, Marlena Gabryszewska, została wiceprezydentem CICAE!

  • CICAE jest stowarzyszeniem non-profit istniejącym od 1955 roku. Zrzesza ponad 2100 kin artystycznych z ponad 4200 ekranami w 42. krajach świata Jego celem jest promowanie różnorodności kulturowej w kinach i na festiwalach filmowych
  • Stowarzyszenie Kin Studyjnych, którego misją jest reprezentowanie interesów niezależnych kin i promowanie ich współpracy, należy do CICAE od kwietnie 2023 roku

Szansa na rozwój polskich kin

– Międzynarodowa Konfederacja Kin Artystycznych (CICAE) jest to bardzo prestiżowa i ważna organizacja skupiająca ponad 2600 kin z 45 krajów na całym świecie. Nasze Stowarzyszenie Kin Studyjnych należy do tej organizacji zaledwie od miesiąca, ale na ostatnim walnym zebraniu zostałam wybrana jej wiceprezydentką – mówi Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych. – Jest to tym większe wyróżnienie i honor, że zaledwie po miesiącu obecności w strukturach CICAE nasza działalność została na tyle zauważona i doceniona, że postanowiono obdarzyć mnie tą zaszczytną funkcją – cieszy się.

– Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli też rozwijać kina polskie przez międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń, idei i projektów – dodaje.

Wymiana doświadczeń i pomysłów

– Przede wszystkim ta organizacja ma bardzo duże przełożenie na Komisję Europejską: dlatego to nieocenione znaczenie i funkcja legislacyjna tej organizacji. Myślę, że to jest niesamowicie ważne dla Polski, nie tylko dla kin artystycznych, które znajdują się w stowarzyszeniu, ale chyba dla całej branży filmowej, że będziemy mogli bardzo blisko współpracować – tłumaczy rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. – A druga rzecz absolutnie nieoceniona to jest wymiana projektów, wymiana doświadczeń. Te blisko 3000 kin na całym świecie, to jest dla mnie nieoceniona kopalnia wiedzy, doświadczenia i rozwiązań, które będziemy mogli implementować na rynek polski – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:21
Prezeska polskiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych została wybrana wiceprezydentką Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych - CICAE (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 13.17

pr

Polecane