Piotr Żyła o przygotowaniach do sezonu: dużo się dzieje, jest ciekawie

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Piotr Żyła o przygotowaniach do sezonu: dużo się dzieje, jest ciekawie
Piotr Żyła był gościem "Trzeciej strony medalu"Foto: PAP/Grzegorz Momot

Latem mało płacą, więc nie musimy się wysilać – w ten żartobliwy sposób Piotr Żyła wyjaśnia różnicę pomiędzy Letnim Grand Prix a regularnym, zimowym sezonem skoków narciarskich. Nasz mistrz świata, razem z resztą kadry skoczków, na serio przygotowują się jednak do rywalizacji o kolejne trofea.

Do inauguracji zimowego sezonu skoków narciarskich zostało jeszcze dużo czasu. Wcześniej, bo 28 lipca, rozpocznie się cykl Letniego Grand Prix 2023. Dariusz Urbanowicz zapytał Piotra Żyłę o to, czym różni się skakanie zimą i latem. – Tym, że w lecie mało nam płacą za zawody i nie musimy się tak wysilać – odpowiedział w swoim stylu mistrz świata z Planicy.

Bardziej poważnie dodał, że latem skoczkowie są w fazie przygotowań, dzięki którym mają osiągnąć optymalną dyspozycję w trakcie zimowego sezonu. Dlatego brakuje im świeżości i dynamiki. Żyła zdradził też, jak wyglądają w tej chwili treningi naszej kadry. – Kwiecień i maj to jest, można powiedzieć, taki "wytrzymałościowy" okres. Są bardzo ciężkie treningi, by nabrać siły i wytrzymałości.

Treningi bez nudy

Obecny trener polskiej reprezentacji skoczków narciarskich Thomas Thurnbichler dba o to, aby treningi nie były monotonne. Dlatego m.in. zabrał swoich podopiecznych do Spały, gdzie mieli okazję poczuć się jak lekkoatleci przed igrzyskami olimpijskimi. Sprawdzali swoje możliwości w takich konkurencjach, jak bieg przez płotki, pchnięcie kulą, skok wzwyż czy sztafeta sprinterska. – Dużo się dzieje, jest ciekawie. Monotonny trening wróci znowu przed zimą – opowiadał Żyła.

Piotr Żyła o przygotowaniach do sezonu | Trzecia Strona Medalu | 21.05.2023/Polskie Radio

Niebawem kadra skoczków uda się do Sztokholmu, by trenować w tunelu aerodynamicznym. Celem tych ćwiczeń jest dobranie optymalnej sylwetki podczas skoku, przy użyciu profesjonalnej aparatury. – Nie muszę już sam szukać i kombinować, tylko dążyć do tego, żeby moja sylwetka na skoczni była taka sama jak w tunelu – wyjaśniał rozmówca Dariusza Urbanowicza.


Posłuchaj

49:25
Rozmowa z Piotrem Żyłą o przygotowaniach do sezonu (Trzecia strona medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji ponadto: 

 • finał siatkarskiej Ligi Mistrzów z udziałem dwóch polskich zespołów – podsumowanie meczu, na którym był Mateusz Warianka;
 • podsumowanie półfinałów europejskich pucharów w piłce nożnej;
 • analiza sytuacji Igi Świątek, kontuzjowanej na kilka dni przed wielkoszlemowym French Open;
 • zapowiedź kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów w rozmowie Henryka Sytnera z Czesławem Langiem;
 • wizyta w Kielcach na meczu PGNiG Superligi, decydującym o mistrzostwie Polski w piłce ręcznej  (łączenie z Kubą Rożkiem z Radia Kielce);
 • Jan Pachlowski prosto z USA o draftowej loterii ligi NBA, szczęśliwej dla zespołu Jeremiego Sochana;
 • tradycyjny przegląd piłkarskich lig zagranicznych. 

Posłuchaj

47:57
Sportowe wydarzenia tygodnia (Trzecia strona medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trzecia strona medalu
Prowadzą: Dariusz Urbanowicz, Robert Grzędowski
Data emisji: 21.05.2023
Godziny emisji: 17.05, 18.05

kc

 


Polecane