Uniwersalny superbohater. "Batman porusza motywy szekspirowskie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uniwersalny superbohater. "Batman porusza motywy szekspirowskie"
Co wpływa na popularność Batmana i innych superbohaterów? Foto: Shutterstock

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stosunek do komiksu diametralnie się zmienił. Kiedyś pogardzany i uważany za literaturę najniższych lotów, dzisiaj awansował do poziomu klasyki. Rysownicy zajmujący się komiksami są uważani za mistrzów, a reżyserzy i aktorzy pracujący przy ekranizacjach stają się gwiazdami kina.

Redbad w swych poszukiwaniach zagłębił się w świat komiksowych superbohaterów. Jego przewodnikiem był Michał Chudoliński, krytyk komiksowy i filmowy, a także wybitny "batmanolog", który ma w dorobku książkę "Mroczny Rycerz Gotham" – zbiór esejów, z których można dowiedzieć się o genezie powstania ikony amerykańskiej popkultury oraz o najważniejszych tekstach związanych z obszarem mitologii DC Comics.

Mroczny Rycerz i niełatwe tematy

– Jestem dzieckiem z roku 1988. Miałem to szczęście, że Batman dopiero wkraczał do Polski. Batman jest ojcem chrzestnym mrocznych, niejednoznacznych archetypów komiksowych. Jego uniwersum jest pociągające z prostego względu: najlepsze opowieści o Mrocznym Rycerzu poruszają także ciężkie tematy związane ze sferą kryminalną. Opowiadają o motywach szekspirowskich, takich jak poszukiwanie tożsamości, znaczenia losu w świecie, jak też rozgrzeszenia za dawno popełnione grzechy – mówił gość Programu 3 Polskiego Radia.

W swej książce Michał Chudoliński poddał analizie zarówno komiksy, jak i filmy. Jak sam mówi, patrzy na nie przez pryzmat aparatu poznawczego socjologii dewiacji. Jak zaznacza, spojrzenie na postać Batmana w dobie politycznej poprawności pozwala odkryć, w jaki sposób progresywizm zmienia wymowę jednego z najbardziej znanych bohaterów literackich i transmedialnych.


Posłuchaj

48:15
Skąd wzięła się popularność uniwersum Batmana? (Trzy gramy Redbada/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Komiksy na miarę czasów 

Postać stworzona przez Boba Kane’a i Billa Fingera wciąż pobudza wyobraźnię i ma ogromny wpływ na współczesną popkulturę. Pierwszy komiks z okładką z bohaterem w czarnej masce i logo nietoperza na piersi pojawił się w serii "Detective Comics" z numerem 27 i datą: maj 1939 roku. W sprzedaży komiks ten pojawił się wcześniej, bo pod koniec marca. Było to rok po debiucie Supermana. Dziś egzemplarze pierwszych wydań komiksów są warte fortunę - kilkanaście lat temu, na jednej z aukcji cena pierwszego komiksu osiągnęła wartość ponad miliona dolarów.

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 21.05.2023
Godzina emisji: 14.08

PAP/zch

Polecane