"To po prostu działanie na rzecz Kremla". Olga Semeniuk o propozycji odwołania ministra Błaszczaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To po prostu działanie na rzecz Kremla". Olga Semeniuk o propozycji odwołania ministra Błaszczaka
Politycy komentują pomysł odwołania ministra Błaszczaka.Foto: PR3

- Zajmowanie się odwoływaniem bardzo ważnego ministra z punktu widzenia politycznego, krajowego i międzynarodowego w kontekście wojny na Ukrainie, to po prostu działanie na rzecz Kremla - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk-Patkowska (PiS). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Ireneusz Raś (Koalicja Polska), Michał Woś (Suwerenna Polska), Adrian Zandberg (Razem) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP).

W czwartek w Słupsku szef PO Donald Tusk wyraził przekonanie, że cała opozycja będzie gotowa złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Tusk wyraził także nadzieję, że w odwołaniu szefa MON pomoże prezydent Andrzej Duda.

"To po prostu działanie na rzecz Kremla"

Do propozycji lidera PO odnieśli się goście "Śniadania w Trójce". Jak podkreśliła Olga Semeniuk-Patkowska z Prawa i Sprawiedliwości, "zajmowanie się odwoływaniem, kolejnym wnioskiem o wotum nieufności dla kolejnego ministra, bardzo ważnego ministra z punktu widzenia politycznego, krajowego i międzynarodowego w kontekście wojny na Ukrainie, to po prostu działanie na rzecz Kremla".

- Część sceny politycznej próbuje atakować i wykorzystać trwającą już 15 miesięcy wojnę, która ma gigantyczne skutki militarne, społeczne, gospodarcze rzutujące na cały świat - wskazała. Dodała, że "to jest już działanie przeciwko społeczeństwu polskiemu".

Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska) zaznaczył z kolei, że "o tym trzeba rozmawiać". - Przecież to jest kompromitacja Polski. To nie jest kwestia tego jaką wiedzą kto się z kim dzieli. Problem polega na tym, że w polskim systemie nie było żadnej wiedzy - minister Błaszczak sam mówił, że o niczym nie wiedział - powiedział.

Zaznaczył, że wniosek jego partii "jest opowieścią o tym, jak bardzo niebezpiecznie możemy się czuć pod tymi rządami". - Osoby niekompetentne muszą z polskiego rządu wylecieć - Błaszczak okazał się osobą niekompetentną - dodał.

"Proszę nie zamiatać sprawy pod dywan"

Ireneusz Raś z Koalicji Polskiej ocenił natomiast, że "nie da się obronić tej sytuacji bez wyciągnięcia wniosków, bez odpowiedzialności". - To jest elementarny obowiązek polityczny, który spada na prezydenta. Andrzej Duda troszeczkę ucieka od wymierzenia tej odpowiedzialności - zauważył.

- My z takim załatwianiem sprawy się nie zgadzamy - podkreślił. - Proszę nie zamiatać sprawy pod dywan. Sytuacja jest poważna. Uważam, że kompromitująca była konferencja pana Błaszczaka i nawet jeśli zostanie obroniony, to powinien na drugiej konferencji wyjść i krotko powiedzieć: "przepraszam" - dodał.

Poseł Lewicy Adrian Zandberg zaznaczył, że "kluczowe w tej sprawie jest to, że minister obrony narodowej mówi, że nie ma kontroli nad wojskiem i że wojsko nie informuje go o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej".

- Minister Błaszczak mówiąc, że nie został poinformowany myślał, że to go usprawiedliwia, a to go pogrąża. Jeżeli twierdzi, że wojsko nie informuje go o tak kluczowych sprawach, to oznacza, że ma po porostu chaos w tym czym kieruje - ocenił. Dodał, że "jeżeli ten wniosek będzie głosowany, to pewnie za nim zagłosujemy".

Najczęściej czytane

"Mariusz Błaszczak jest świetnym ministrem"

Michał Woś z Suwerennej Polski podkreślił, że politycy jego partii "nie mają wątpliwości, że pan Mariusz Błaszczak jest świetnym ministrem, wicepremierem i ministrem obrony, który wzmacnia polską armię". - To on odpowiada za te gigantyczne zakupy - przypomniał.

Dodał, że "wciąż powtarzane są insynuacje, a nie fakty". - Obciążanie ministra obrony narodowej za to, że podaje fakty i publicznie mówi, że ktoś kto powinien był informować nie poinformował, nie powinno być sporem politycznym - wskazał.

Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP) odnosząc się do samego incydentu naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej podkreślił, że "Rosja decydując się na wysyłanie nad terytorium polskie samolotów, rakiet, dronów czy balonów, będzie analizowała na ile jest w stanie wywołać zamieszanie i nerwowe reakcje naszej opinii publicznej". - To są posunięcia klasyczne dla wojny hybrydowej - powiedział.

- Nie ma żadnego systemu ochrony nieba, który byłby w stanie na czas zidentyfikować wszystkie możliwe typu interwencji w tę przestrzeń - wskazał. Dodał, że "jeśli Rosjanie uznają, że taka forma drażnienia Polski i jej opinii publicznej jest dla nich korzystna, to będą to stosowali".

Posłuchaj

50:37
Politycy komentują pomysł odwołania ministra Błaszczaka (Śniadanie w Trójce/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
GościeMarcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Ireneusz Raś (Koalicja Polska), Olga Semeniuk-Patkowska (PiS), Michał Woś (Suwerenna Polska), Adrian Zandberg (Razem)Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 20.05.2023
Godzina emisji: 9.05

jb 

Polecane