Zasady fair play, czyli o tym, że sportowcy też potrafią być mili i uprzejmi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zasady fair play, czyli o tym, że sportowcy też potrafią być mili i uprzejmi
Novak DjokovicFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Podczas zawodów sportowych najważniejsze są przepisy, które ustalają reguły rywalizacji: dotyczy to zarówno biegania, jak i skoku o tyczce czy piłki nożnej. Przepisy są zazwyczaj niezwykle szczegółowe, a jednak zdarzają się sytuacje nieprzewidziane. Wtedy najważniejsze okazują się zasady niepisane, zwyczajowe: zasady fair play.

  • Podczas meczu piłki nożnej zdarza się, że kiedy rywal ulega kontuzji, i leży na boisku, zwijając się z bólu, zawodnicy wykopują piłkę na aut, aby przerwać grę i umożliwić interwencję lekarza
  • Zdarza się, że podczas zawodów sportowych rywalizujący ze sobą zawodnicy wspomagają się wzajemnie, użyczając np. maści rozgrzewających, a nawet sprzętu

Oddać piłkę, oddać bramkę

Faule na boisku piłki nożnej się zdarzają, bywa też, że zawodnik po ostrzejszym starciu długo się nie podnosi się z murawy. Często w takiej sytuacji piłkarze drużyny przeciwnej wykopują piłkę na aut, aby przerwać grę i umożliwić wejście lekarza na boisko. Kiedy jedna drużyna specjalnie piłkę wybija, druga w geście fair play ją oddaje. Jednak efekt takiego zachowania bywa odwrotny do założonego: zdarzało się, że niefortunnie „zwracana” futbolówka w takich przypadkach wpadała do bramki!

Co wtedy? Są drużyny, które pozwalają odrobić tak straconego gola. Tak się zdarzyło kilka lat temu w meczu Radomiaka Radom z Rozwojem Katowice. – Takie sytuacje rzadko widzi i chwali się – komentował Marek Koniarek, ówczesny trener Rozwoju.

Zaproszenie pod parasol

Nie tylko piłkarze pokazują dobre maniery. Jeden z tenisowych pojedynków Novaka Djokovića podczas French Open został przerwany z powodu padającego deszczu. Tenisista usiadł na swojej ławeczce, rozłożył parasol i… zaprosił pod niego chłopaka podającego piłki. – Czekaliśmy ok. 10 minut, on stał na korcie, a przecież padał deszcz. Poczułem, że muszę coś zrobić. Postanowiłem poznać nowego kolegę i poprosiłem go, aby usiadł obok – tłumaczył znakomity tenisista, lider światowego rankingu. – On jest młodym tenisistą, więc odbyliśmy miłą pogawędkę: zapytałem go, jak długo gra, jak się czuje i czy dobrze się bawi jako chłopak od podawania piłek – opowiadał.


Most Beautiful Moments of Respect and Fair Play in Sports/YouTube Spor Delisi HD


Posłuchaj

3:17
Mili sportowcy, czyli fair play
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Mateusz Warianka
Data emisji: 19.05.2023
Godzina emisji: 7.15

pr

Polecane