Spektakl "niemęski", czyli konfrontacja ze stereotypem w krakowskim Starym Teatrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spektakl "niemęski", czyli konfrontacja ze stereotypem w krakowskim Starym Teatrze
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w KrakowieFoto: Shutterstock

Stary Teatr w Krakowie przygotowuje się do kolejnej premiery, która odbędzie się już w piątek, 19 maja. Spektakl "niemęski" konfrontuje się ze stereotypami, które cały czas kształtują i definiują naszą rzeczywistość. Bo co to oznacza, że ktoś jest "niemęski"?

  • Reżyserem spektaklu "niemęski" jest Daria Kubisiak, za dramaturgię odpowiadają Joanna Krakowska i Magdalena Urbańska
  • Tekst powstał już cztery lata temu, jednak przez cały czas ewoluował i się zmieniał

Z uśmiechem rozbić stereotypy

– Tekst powstał cztery lata temu i przez ten czas pracował, rozwijał się, tak, jak ten temat ewoluował w przestrzeni społecznej. Bo od kilku lat o męskości, o funkcjonowaniu męskości w przestrzeni społecznej mówi się coraz więcej, ten temat coraz częściej jest "brany na warsztat. Powstaje coraz więcej publikacji naukowych, popularnonaukowych, ale także teatralnych – mówi Magdalena Urbańska, dramaturg, współautorka dramatu "niemęski", asystentka reżyserki przedstawienia. – Naszą ambicją i chęcią było pokazanie go od trochę innej strony. Z jednej strony mówią o tym właściwie same kobiety: wśród twórczyń niemal w pełni żeński skład. Z drugiej zależało nam na tym, aby opowiedzieć o tym z humorem, rozbić pewne stereotypy, społeczne oczekiwania. Ale nie bać się zrobić tego z pewnym dystansem, uśmiechem – tłumaczy.

Temat wciąż budzący silne emocje

– Te tematy są bardzo delikatne i o dziwo nadal budzą bardzo silne emocje, które mocno buzują i rezonują. Także nasze próby przebiegały też w sposób nieoczekiwany, bo musieliśmy rozpocząć od żywej dyskusji. To znaczy, żeby pokazać coś na scenie, żeby było to realistyczne, żeby rzeczywiście było przefiltrowane przez aktorów i powiedziane w sposób zgodny z tym, co oni wierzą, musieliśmy najpierw ten temat omówić między sobą – zdradza rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Naukowe publikacje, społeczny sposób funkcjonowania tego tematu był przedmiotem naszych rozmów i dyskusji bardzo gorących i zażartych. I czasami byliśmy wszyscy zaskoczeni, do czego one prowadzą – opowiada.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:27
"niemęski": nowa premiera w Starym Teatrze w Krakowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Magdalena Urbańska (dramaturg, współautorka dramatu "niemęski", asystentka reżyserki przedstawienia, Daria Kubisiak)
Data emisji: 18.05.2023
Godzina emisji: 13.43

pr

Polecane