Zamek krzyżacki w Przezmarku – naruszona zębem czasu atrakcja Pomorza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek krzyżacki w Przezmarku – naruszona zębem czasu atrakcja Pomorza
Ocalała wieża zamku w PrzezmarkuFoto: Jakub Głuchowski

Kiedyś był tu okazały zamek, dziś pozostały tylko ruiny i jedna zachowana wieża. Przezmark to jednak wciąż miejsce godne odwiedzenia przez wszystkich tropicieli śladów krzyżackiej obecności na Pomorzu.

Przezmark to malowniczo położona miejscowość we wschodniej części województwa pomorskiego, nad jeziorem Mołtawa. Znajdują się tam pozostałości po zamku krzyżackim, którego historia sięga początku XIV wieku. Już wcześniej w tym miejscu istniał gród pruski, który został zniszczony przez Krzyżaków.

Swoją warownię zakon zaczął budować w 1312 roku, na półwyspie opadającym stromym zboczem w kierunku jeziora. Od drugiej strony wykopano dwie fosy, co czyniło zamek jeszcze trudniejszym do zdobycia. Postawiono także wysoki mur obronny z dwiema wieżami – okrągłą i kwadratową.

Wzlot i upadek

Gdy na początku XV wieku upadła pobliska warownia w Dzierzgoniu, Przezmark zyskał na znaczeniu – rozbudowano go i ustanowiono główną siedzibą komturii dzierzgońskiej. W kolejnych stuleciach zamek zmieniał właścicieli i popadał powoli w ruinę. W czasie wojny trzydziestoletniej zajęli go Szwedzi, którzy oszczędzili budowlę, w przeciwieństwie do pobliskiej wioski.

Z XVIII stuleciu zamek zupełnie stracił na znaczeniu. Rozpoczęła się jego rozbiórka w celu pozyskania materiałów budowlanych. Z zamkowych cegieł wybudowano m.in. kościół ewangelicki. Z głównego budynku mieszkalnego, niegdyś trójkondygnacyjnego, do dziś pozostały jedynie piwnice. Najlepiej zachowaną częścią zamkowego kompleksu jest tzw. wieża jeniecka, mająca wysokość 35 m i pochodząca z końca XIV wieku. Do II wojny światowej używano jej jako dzwonnicy wspomnianego wcześniej kościoła.

Złote piaski na Pomorzu

Zamek w Przezmarku może się pochwalić własnymi legendami. Jedna z nich mówi o starcu, który zamieszkiwał tu już po zniszczeniu budowli. Pewnego dnia do ruin zbłądził młodzieniec poszukujący swojego psa. Starzec zachęcił go, aby zabrał ze sobą tyle piasku, ile zdoła unieść. Chłopak wziął zaledwie garstkę, która zmieściła mu się do kieszeni. Gdy wrócił do domu, okazało się, że w kieszeni zamiast piasku ma złoto – pożałował wtedy, że zabrał go tak mało.


Posłuchaj

4:14
Zamek krzyżacki w Przezmarku – nadgryziona zębem czasu atrakcja Pomorza (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 18.05.2023
Godzina emisji: 9.29

kc


 

Polecane