E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?
E-skóra, która jest odporna, elastyczna i zapewnia czucie już wkrótce może znaleźć zastosowanie w robotach medycznych, ale także w zaawansowanych protezach kończynFoto: Shutterstock/maxuser

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.

  • E-skóra ma wielowarstwową strukturę, a dzięki układowi pikseli pozwala odczuwać zarówno miejscowo, jak i całościowo
  • Twórcy e-skóry widza jej zastosowanie przede wszystkim w robotach chirurgicznych, ale będzie mogła być wykorzystywana także przy protezach dla ludzi po amputacjach

Protezy bliskie rzeczywistości

– Elastyczna e-skóra ma wielowarstwową strukturę modułową i zawiera układ pikseli, które pozwalają robotowi odczuwać zarówno miejscowo, jak i całościowo. Przy jej wytwarzaniu zastosowano wypalanie laserowe i druk 3D z wykorzystaniem materiałów miękkich, np. ciekłego metalu, sadzy technicznej czy silikonu – tłumaczy dr Yunjie Yang z Uniwersytetu Edynburskiego.

– Wyobrażam sobie, że e-skóra może znaleźć zastosowanie przy protezach dla ludzi po amputacjach. Te najnowocześniejsze są już podpinane do układu nerwowego, co umożliwia kontrolowanie robotycznej kończyny i wykonywanie nią podstawowych ruchów – komentuje Jakub Styczyński z redakcji portalu zajmującego się zdrowiem. – Naukowcy intensywnie pracują nad wprowadzeniem czucia dla użytkowników takich urządzeń, myślę więc, że e-skóra może znaleźć zastosowanie w tym zakresie – ocenia.

Końcówka Da Vinciego pokryta e-skórą

Jednak sami twórcy e-skóry wolą mówić o jej wykorzystaniu w robotach chirurgicznych. Już teraz roboty medyczne wykonują wiele zabiegów i operacji. Np. słynny robot Da Vinci jest wykorzystywany w różnych dziedzinach chirurgii, przede wszystkim zabiegach ginekologicznych, urologicznych i kardiologicznych. Kiedyś był czymś wyjątkowym w naszym kraju, dzisiaj posiada go sporo oddziałów.

– E-skóra najszybciej znajdzie zastosowanie w łapkach, czyli manipulatorach u robotów używanych do operacji chirurgicznych – mówi dr Francesco Giorgio-Serchi z Uniwersytetu Edynburskiego. – Chodzi o zabiegi mało inwazyjne lub techniki endoskopowe: wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podglądania miejsca operowanego za pomocą kamery – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:41
Elastyczna i odporna e-skóra, która także zapewnia czucie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.05.2023
Godzina emisji: 10.24

pr

Polecane