Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Fogiel: pewien poziom dyskrecji jest wskazany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Pan minister Błaszczak przekazał na samym początku to, co mógł przekazać. Wiemy, że toczą się analizy i na pewno należy wyciągnąć wnioski z tego zdarzenia - mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel, komentując sprawę wojskowego obiektu znalezionego pod Bydgoszczą. Dodał, że tej nie służy jej publiczna dyskusja. - Pewien poziom dyskrecji i subtelności przy tego typu sprawach jest wskazany - podkreślał.

- Przychylam się do zdania min. Siewiery, który mówił, że to nie jest kwestia, którą powinno się rozstrzygać publicznie, nie daj Boże w debacie politycznej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel pytany o sprawę wojskowego obiektu, którego szczątki znaleziono pod Bydgoszczą.

Pod koniec kwietnia MON poinformowało, że w okolicach miejscowości Zamość, ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Natknęła się na niego w lesie przypadkowa osoba. Podkreślono, że sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Zdaniem posła PiS, w sprawie wojskowego obiektu pod Bydgoszczą "media rzucają się na każdy strzępek newsa", a niektórzy politycy próbują wykorzystać sprawę. - To nie znaczy, że mamy temu ulegać - zaznaczył. 

"Należy wyciągnąć wnioski"

Odnosząc się do argumentu, że media przyglądają się sprawie, chcąc wiedzieć, czy Polska jest bezpieczna, gość "Salonu politycznego Trójki" odparł, że "są też inni, którzy chcieliby to wiedzieć, a nie powinni, dlatego pewien poziom dyskrecji i subtelności przy tego typu sprawach jest wskazany". 

- Pan minister Błaszczak przekazał na samym początku to, co mógł przekazać. Wiemy, że toczą się analizy i na pewno należy wyciągnąć wnioski z tego zdarzenia - zaznaczył Radosław Fogiel.

Dopytywany, czy wnioski te powinny być personalne, czy proceduralne, odparł, że "wnioski personalne są zawsze drugorzędnymi w tego typu sytuacjach" i że kładłby nacisk na "procedury raportowania, meldowania i weryfikację, czy wszystko działa". - Kluczowa sprawa jest taka, by - gdyby doszło do realnego zagrożenia - wszystko zadziałało, jak trzeba.

Sprawa obiektu wojskowego "nieporównywalna" ze szczytem NATO

Jak podkreślił, zdarzenie z wojskowym obiektem pod Bydgoszczą miało miejsce w końcu grudnia i jest wyjaśniane. - Co do tego nie ma wątpliwości, ale w skali wydarzenia, jakim jest zbliżający się szczyt NATO w Wilnie, absolutnie nie ignorując wagi sprawy, traktując ją jak najbardziej poważnie, to są to sprawy nieporównywalne - wskazał.

- Doszło do takiego zdarzenia, jego okoliczności są wyjaśniane, czy procedury zadziałały, czy nie zadziałały, ale mamy przed sobą szczyt NATO w Wilnie. To jest wydarzenie, z punktu widzenia Sojuszu, wschodniej flanki NATO, z punktu widzenia Polski, niezwykle ważne - podkreślił, odnosząc się do zwołanej narady w BBN z udziałem prezydenta oraz wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa MSZ Zbigniewa Raua, ambasadora Polski przy NATO Tomasza Szatkowskiego oraz szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka i Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. Tomasza Piotrowskiego

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

15:17
Radosław Fogiel o sprawie wojskowego obiektu pod Bydgoszczą: to nie jest kwestia, jaką powinno się roztrząsać publicznie ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

11 maja szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że podległe dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego otrzymało 16 grudnia ub.r. od strony ukraińskiej informację o zbliżającym się w stronę Polski "obiekcie, który może być rakietą". Błaszczak dodał, że "procedury i mechanizmy reagowania ws. obiektu znalezionego pod Bydgoszczą zadziałały prawidłowo do poziomu Dowódcy Operacyjnego", który nie poinformował go, "ani odpowiednich służb o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej".

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gośc: Radosław Fogiel (poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 8.45


Trójka/ mbl

Polecane