Łódź Design Festival: 10 dni z kreacją i dobrym, nowoczesnym designem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łódź Design Festival: 10 dni z kreacją i dobrym, nowoczesnym designem
Łódź Design Festival 2023Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Łódź Design Festival rusza już w czwartek, 18 maja i potrwa przez kolejnych 10 dni. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce skupiające rodzimych projektantów i producentów związanych z branżą kreatywna, ale również wszystkich fanów dobrego designu. To już 17. edycja ŁDF, a tegorocznym motywem jest "Future Perfect".

  • 17. edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 18-20 maja
  • Wśród wielu wydarzeń znajdą się także popularny plebiscyt "must have" na najlepszy polski design oraz międzynarodowy konkurs "make me!" zorganizowany z myślą o młodych projektantach

Design, czyli coś więcej

– Staramy się zawsze, aby na naszym festiwalu były wydarzenia skierowane zarówno do to tych, którzy kreują i tworzą, jak do tych, którzy po prostu chcę mieć coś ładnego, designerskiego w domu. Oczywiście są tematy bardziej branżowe, dotyczące dyskusji, innowacji, czy po prostu prezentacji nowych rozwiązań, ale główną ideą festiwalu jest, aby trafiać do jak najszerszego grona odbiorców. Do osób zainteresowanych nie tylko wnętrzami i tym, co możemy mieć u siebie w domu: staramy się promować ideę, że projektowanie, design to tak naprawdę o wiele więcej – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festiwal. – Staramy się, aby nasz festiwal był trochę refleksją na temat współczesności, na temat tego miejsca, w którym się znajdujemy. A naprawdę pięknie opowiadają o tym przedmioty, którymi się otaczamy – wskazuje.

Stare i nowe pomysły na miasto

– Tematyka miejska, tematyka kształtowania przestrzeni publicznej jest dla nas bardzo istotna. W tym roku zapraszam na projekt, który jest dla nas wyjątkowy, który w jakiś sposób nawiązuje do 600-lecia narodzin Łodzi, które obchodzimy w tym roku. "Futuropolis" to przegląd idei, które są z nami nawet od kilkuset lat, idei stworzenia idealnego miasta – zachęca Trójkowy gość. – Staramy się o nich opowiedzieć w sposób troszeczkę krytyczny, zachęcić, żeby jednak nie budować tych wielkich rozwiązań utopijnych. Zachęcamy za to, aby zgodnie z ideą protopii, działać tu i teraz, poprawiać wszystko dookoła nas korzystając z tych narzędzi, którymi już dysponujemy – tłumaczy.

- Wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką zachęcam, aby w ostatni dzień festiwalu uczestniczyć w debacie "Archiblok", którą poprowadzi Filip Springer. U nas na miejscu, albo online – dodaje.

Przeczytaj także


must have & make me!

Jednym z najważniejszych elementów Łódź Design Festiwal jest "must have" – plebiscyt na najlepszy polski design. To swoisty znak jakości corocznie przyznawany producentom i projektantom, a tym samym najbardziej medialne wydarzenie w  krajowym designie. To także niezależna, prestiżowa rekomendacja dla konsumentów. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 400 projektów! Wyróżniono 80 z nich i wszystkie będzie można zobaczyć na "Wystawie finałowej" towarzyszącej Łódź Design Festival.

Prekursorskie, wychodzące w przyszłość pomysły, nowe perspektywy projektowe oraz eksperymenty formalne i technologiczne – to synonimy "make me!", międzynarodowego konkursu zorganizowanego z myślą o wschodzących projektantach. Na konkurs zgłoszono 171 prac, z których profesjonalne jury wybrało 25 projektów reprezentujących najwyższy poziom estetyczny, funkcjonalny i artystyczny, wyróżniały się wrażliwością społeczną czy też wychodziły naprzeciw palącym problemom. Zwycięzcy "make me! 2023" zostaną zaprezentowani już 18 maja podczas gali otwierającej tegoroczną edycję Łódź Design Festival. Wszystkie prace finałowe można będzie zobaczyć na wystawie "Laboratorium Innowacji".

Łódź Design Festival 2023 | 18-28.05.2023 | save the date!/YouTube Łódź Design Festival 


Posłuchaj

8:58
W czwartek, 18 maja, rusza Łódź Design Festival (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Michał Piernikowski (dyrektor Łódź Design Festiwal)
Data emisji: 16.05.2023
Godziny emisji: 13.28

pr

Polecane