Trójka|Salon polityczny Trójki
Jakiej UE chce polski rząd? Szynkowski vel Sęk: musimy budować alternatywę dla wizji Niemiec i Francji
2023-05-16, 09:05 | aktualizacja 2023-05-16, 10:05
– Plan, który Francja i Niemcy próbują forsować jako jedyną możliwą wizję przyszłości Europy, ma bardzo istotne mankamenty i w praktyce jest szkodliwy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk.
Minister ds. UE został zapytany na antenie Programu 3 Polskiego Radia o wnioski dotyczące przyszłości Unii Europejskiej, które wybrzmiały na weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. – Polska musi budować w Unii alternatywę dla centralistycznego, biurokratycznego planu przyszłości UE, który przedstawiają Niemcy i Francja – ocenił Szymon Szynkowski vel Sęk.
Jego zdaniem Warszawa powinna przedstawiać swoje racje, by zbudować koalicję państw zainteresowanych taką alternatywą. Należy też rozmawiać z Berlinem i Paryżem przy użyciu argumentów, że ich plan "ma bardzo istotne mankamenty i w praktyce jest szkodliwy dla wszystkich krajów Unii".
"Chcemy więcej Unii, ale w sensie geograficznym"
Szymon Szynkowski vel Sęk wskazał, że w sprawach koncepcji Wspólnoty Polska ma inne zdanie niż Niemcy i Francja i trwa dyskusja z tymi krajami. – Pokazywaliśmy, że nie jest tak, że centralistyczna Unia Europejska zostanie zaakceptowana i ma same zalety. Przeciwnie: wskazywaliśmy, że chcemy więcej Unii, ale więcej poprzez poszerzenie Unii Europejskiej w sensie geograficznym, a nie kompetencyjnym – wskazał.
- Prezydent Duda komentuje słowa kanclerza Niemiec. "Sprzeczne z interesami UE jako wspólnoty"
- "Trzeba mobilizować kraje UE do wsparcia procesu rozszerzenia Unii". Szynkowski vel Sęk o szczycie w Kórniku
- Unijne pieniądze dla Polski. Szynkowski vel Sęk: widzimy w UE tendencję do upolityczniania funduszy
– Chcielibyśmy, by zachować zasadę jednomyślności. Nie widzimy przestrzeni do tego, by rozwijać integrację w obszarach, w których dzisiaj dobrze sobie radzą państwa narodowe, a jednocześnie chcielibyśmy na przykład pogłębienia wspólnego rynku, bo tam UE przynosi korzyści. Tylko że tam są jeszcze cały czas bariery protekcjonistyczne, utrzymywane między innymi przez Francję i Niemcy. Jest więc o czym rozmawiać – kontynuował minister.
Posłuchaj
Minister Szynkowski vel Sęk: UE powinna się zmieniać, ale nie w kierunku, którego chcą Niemcy
Według Szynkowskiego vel Sęka nie ma też zgody Polski na zielone światło do rozszerzenia UE pod warunkiem zwiększenia kompetencji unijnych instytucji. Jak ocenił, Wspólnota już jest gotowa na przyjęcie kolejnych państw. - Nie widzimy powodu na godzenie się na swoisty szantaż, polegający na związaniu kwestii rozszerzenia ze zmianami w Unii – mówił.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (minister ds. UE)
Data emisji: 16.05.2023
Godzina emisji: 8.45
ms/gs