Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza
Sławomir Mrożek, Kraków, 1996Foto: Jacek Bednarczyk/PAP/CAF

Sławomir Mrożek został patronem IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nie oznacza to bynajmniej, że całość tej imprezy zostanie poświęcona wyłącznie autorowi "Tanga". Nie zabraknie spotkań z autorami, choćby z Joanną Bator, Filipem Springerem, Szczepanem Twardochem czy Ryszardem Krynickim. Będzie też przedstawiana dramaturgiczna odsłona twórczości Wiesława Myśliwskiego, a Festiwal zwieńczy koncert Mietka Szcześniaka z piosenkami do tekstów księdza Jana Twardowskiego.

  • IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie potrwa od 30 lipca do 5 sierpnia. Patronem festiwalu jest Sławomir Mrożek. 
  • Każdy dzień festiwalu podzielony jest na pasma: Pasmo Językowe, Pasmo Patrona, Pasmo Spotkań Autorskich i Wydarzenie Artystyczne. Dodatkowym elementem jest Mała Stolica Języka Polskiego. 

Językowy prezent od Jana Brzechwy

– Ludzie czasami wątpią, czy Szczebrzeszyn rzeczywiście istnieje. Wiele osób, wielu znakomitych gości, którzy do nas przyjeżdżali, było tu po raz pierwszy. A my zapraszając ich, mówimy, aby zostali dłużej, bo Szczebrzeszyn to brama do Roztocza, pięknego regionu, który został także wpisany na listę UNESCO. Więc dlaczego Szczebrzeszyn? Właśnie z tych powodów: pięknych walorów przyrodniczych, których się nie zapomina – mówi Piotr Duda, pomysłodawca i współtwórca Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. – Ale też dlatego, że Jan Brzechwa sprezentował Szczebrzeszynowi unikalne wyróżnienie językowe i trudno nie było zrobić w tym mieście festiwalu poświęconego właśnie językowi polskiemu, literaturze, poezji – wskazuje.

– I tak to od dziewięciu lat tworzymy: Fundacja Kreatywna Przestrzeń, którą powołałem do tego, aby ten festiwal realizowała. Mamy też wielu przyjaciół od samego początku, naszych partnerów, z którymi to robimy – dodaje.

Festiwal sformatowany w pasma

– Dopracowaliśmy się formatu, który powtarzamy: dzień podzieliliśmy na pasma. Zaczynamy Pasmem Językowym, w którym rozmawiamy o języku, co roku wybierając jakiś problem. To są bardzo ciekawe rozmowy, które zaczynają się o 10 rano i nagle się okazuje, że jest dwieście osób, które ich słuchają. To nas bardzo cieszy. W tym roku będziemy też rozmawiać o języku w radiu: czy jest on inny od języka w telewizji, w internecie, czy jest inny od literatury? – zapowiada Trójkowy gość. – Potem jest Pasmo Patrona. Co roku wybieramy nieżyjącego już naszego autora i omawiamy jego twórczość w codziennych rozmowach ze specjalistami, ze znawcami. W tym roku będzie nim Sławomir Mrożek – wskazuje.

– Później zapraszamy do Pasma Spotkań Autorskich. Tutaj wybieramy z tego, co ukazuje się na bieżąco: z książek, które są bardzo popularne, ale też ciekawe, ważne. Wieczorem kończymy spektaklami teatralnymi albo czytaniami, albo koncertami – podsumowuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

10:08
Sławomir Mrożek patronem 9. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Piotr Duda (pomysłodawca i twórca Festiwalu Języka Polskiego), Magdalena Kłos-Podsiadło (kurator Małej Stolicy Języka Polskiego)
Data emisji: 15.05.2023
Godzina emisji: 14.34

pr

Polecane