Johnny Depp pachnący jak 20 mln dolarów, czyli Jack Sparrow wraca na szczyt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Johnny Depp pachnący jak 20 mln dolarów, czyli Jack Sparrow wraca na szczyt
Johnny DeppFoto: Shutterstock.com/PAN Photo Agency

Ostatni czas nie był dla Johnny'ego Deppa, oględnie mówiąc, udany. Obszernie relacjonowany proces z byłą żoną Amber Heard, w którym został oskarżony m.in. o przemoc domową, mocno nadszarpnął jego reputację. Efektem było osłabienie pozycji w Hollywood i utrata kilku lukratywnych ról filmowych. Ale wygląda na to, że po wygraniu procesu karta się odwróciła.

  • Po oskarżeniach Amber Heard Johnny Depp został "poproszony" przez Warner Bros. o rezygnację z roli Gellerta Grindelwalda w filmie "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnica Dumbledore'a". Po wygraniu przez aktora procesu z byłą żoną wytwórnia chciała jego powrotu, ale Depp odrzucił propozycję.
  • Francuski koncern modowo-kosmetyczny zapłaci Deppowi 20 ml dolarów za trzyletni kontrakt reklamowy. Jest to rekordowa stawka, jak dla aktora.

Francuzi wiedzą, jak pachnie sukces

Jak każdy aktor, Depp również miał swoje wzloty i upadki, choć niewątpliwie tych pierwszych było zdecydowanie więcej. Nie da się jednak ukryć, że to rola kapitana Jacka Sparrowa w serii filmów "Piraci z Karaibów" wyniosła go na absolutny szczyt Hollywood.

Obecnie 60-letni aktor (urodziny obchodzi 9 czerwca) za trzyletni kontrakt z francuskim koncernem modowo-kosmetycznym otrzymał 20 mln dolarów  blisko dwa razy więcej od dotychczasowego rekordzisty Roberta Patinssona (12 mln dol.) i prawie trzykrotność kontraktu Brada Pitta (7 mln dol).

– Niemal każda jego rola jest ikoniczna – mówi Miłosz Lodowski, publicysta i menadżer branży kreatywnej, przywołując filmy "Co gryzie Gilberta Grape'a" oraz "Edward Nożycoręki" z początków kariery Deppa. – To aktor wybitny, nawet w skali hollywoodzkiej. Tak jak Ozzy Osborne jest przykładem ekstremalnego muzyka, który próbował chyba wszystkiego, tak Depp jest jego odpowiednikiem w branży aktorskiej – tłumaczy.

– Zresztą Depp mocno romansuje z tym rock'n'rollowym światem: jest współtwórcą i gitarzystą zespołu Hollywood Vampires, z którym w tym roku mają zagrać w Polsce – dodaje.

Przeczytaj także


Artysta o artyście

Kiedy opadł kurz po wygranej batalii sądowej z Amber Heard, Johnny Depp powrócił do kręcenia filmów. Za chwilę będzie można go zobaczyć jako króla Ludwika XV w kostiumowym dramacie "Kochanica króla", który 16 maja ma otworzyć 76. MFF w Cannes. Hollywood również planuje "zagospodarować" powracającego gwiazdora: wytwórnia Warner Bros. zaproponowała mu powrót do roli Gellerta Grindelwalda w serii "Fantastyczne zwierzęta", z której wcześniej go wyrzuciła. Depp odrzucił ten pomysł, nie wiadomo natomiast, jak się odnosi do wieści o planowanej kontynuacji "Piratów z Karaibów". Natomiast w realizacji jest już sensacyjny "In the Hand of Dante" w reżyserii Juliana Schnabla, którego premiera jest przewidziana jeszcze w tym roku.

Tymczasem aktor postanowił, po ponad 25 latach, znowu stanąć za kamerą. Jego reżyserski debiut  dramat "Odważny" (1997), w którym zagrał główną rolę, u boku Marlona Brando, swego aktorskiego idola i mistrza  został ciepło przyjęty, choć nie stał się wielkim przebojem.

Tym razem Johnny Depp zamierza przenieść na ekran sztukę Dennisa McIntyre'a poświęconą Amadeo Modiglianiemu, słynnemu włoskiemu malarzowi i rzeźbiarzowi, który zmarł w roku 1920, mając niespełna 36 lat. Scenariusz napisała para Polaków, Jerzy i Mary Kromolowscy, a jedną z głównych ról ma zagrać Al Pacino. Znany aktor wcieli się w postać kolekcjonera sztuki, który prawdopodobnie będzie wspominać artystę, a ten pojawi się w retrospektywach. Zdjęcia mają się rozpocząć jesienią w Budapeszcie.

– Ścieżka reżyserska Deppa nie jest przypadkowa: to nie jest tylko odcinanie kuponów i sięganie po jakąś tematykę, aby sprawdzić się na innym polu, ale rzeczywiście są to treści i tematy bardzo mu bliskie – mówi filmoznawca Artur Cichmiński. – Mam nadzieję, że ten film, który teraz realizuje, także będzie cząstką jego biografii. Będzie swoistym filmem w filmie i będziemy go interpretować poprzez życiorys samego Deppa – wskazuje.


 THE BRAVE - Official Trailer (1997)/YouTube Johnny Depp Fans


Posłuchaj

12:11
Johnny Depp zarabia miliony na reklamie i po ćwierć wieku wraca do reżyserowania (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: Artur Cichmiński (filmoznawca)
Data emisji: 15.05.2023
Godziny emisji: 12.16, 12.34

pr

Polecane