Wędrówki z Kurzolem, czyli dlaczego dzieci nie mogą spać i jak temu zaradzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wędrówki z Kurzolem, czyli dlaczego dzieci nie mogą spać i jak temu zaradzić?
– W historii, którą opowiadamy dzieciom, chcemy przekonać je do tego, żeby nie objadały się przed snem, nie jadły batoników, nie piły napojów gazowanych, bo to wszystko pobudza hormon, który nazywa się adrenalina. A kiedy adrenalina wydziela się w organizmie, nie może się wydzielać inny hormon – melatonina. A to właśnie melatonina pozwala nam zasnąFoto: Anatol Chomicz / Forum

Sen jest bardzo ważną rzeczą: pozwala odpocząć po trudach i emocjach dnia, zregenerować organizm i odzyskać siły. Dobry sen sprawia, że możemy bez problemów przeżyć kolejny dzień. Ale kiedy sen nie przychodzi, kiedy nie można zasnąć, wtedy zaczyna się problem… Co powoduje, że zasypiamy, a co, że nie możemy spać? Jak temu zapobiec?

– Pewnego dnia zajrzałem pod łóżko i trochę się przeraziłem, bo było tam wszystko: pestki po śliwkach, kawałki jedzenia, pojedyncza skarpeta, gazeta… Ale pomyślałem sobie: "Zaraz, zaraz, to jest fantastyczne środowisko dla… Kurzola". I tak pojawił się Kurzol: najpierw w mojej głowie, a potem w książce – opowiada Bogusław Janiszewski, autor książki "Kurzol. Gdzie się podział sen?". – To jest moja nowa przygoda, pierwsza nasza historia o tym, jak sobie radzić ze snem. Ale już w drodze są kolejne tytuły: ten o lęku, strachu i samotności jest już napisany. Teraz myślę intensywnie z Kurzolem o książce o korzystaniu i wykorzystywaniu telefonów komórkowych i mediów elektronicznych – zdradza.

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" dotyka trudnych tematów, pisze o ważnych sprawach kilku- i nastoletniego życia. I robi to w bardzo ciekawej formie: jest trochę komiksu, trochę powieściowej narracji. Wszystko zaczyna się od tego, że chłopiec imieniem Antek nie może spać. I spotyka niezwykłą istotę – Kurzola. A ten, aby rozwiązać problem z niemożnością snu, zabiera chłopca do wnętrza jego organizmu, w pewne bardzo szczególne miejsce. A jest nim… jelito grube.

– Tam się zaczyna nasza historia i tam zaczynają się kłopoty ze snem. Bo od tego, jak się odżywiamy i co jemy przed snem, może zależeć to, czy zaśniemy i jak będziemy spali. Więc w naturalny sposób historia musiała się zacząć tam – tłumaczy gość Katarzyny Stoparczyk. – W historii, którą opowiadamy dzieciom, chcemy przekonać je do tego, żeby nie objadały się przed snem, nie jadły batoników, nie piły napojów gazowanych, bo to wszystko pobudza hormon, który nazywa się adrenalina. A kiedy w organizmie wydziela się adrenalina, nie może się wydzielać inny hormon – melatonina. A to właśnie melatonina pozwala nam zasnąć – wyjaśnia.


Posłuchaj

47:47
Sen, niezwykle ważna sprawa (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Bogusław Janiszewski (autor książki "Kurzol. Gdzie się podział sen?")
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 9.08

pr/pj

Polecane