Czy polski system podatkowy jest złożony? W USA płacą podatki od okien, dżokejów i… wzdęcia krów!
2023-05-11, 14:05 | aktualizacja 2023-05-11, 15:05
Znane powiedzenie mówi, że w USA pewne są tylko podatki oraz śmierć. Bywa, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych płacą bardzo zaskakujące podatki, przynajmniej z nazwy. Jednak, kiedy się bliżej im przyjrzeć, uzasadnienie podatku zasadniczo wszystko tłumaczy. Sprawie przyjrzał się korespondent Trójki.
- Wiele podatków w USA ma dziwne, zaskakujące nazwy, jednak jeśli wczytać się w ich treść – wszystko się wyjaśnia
- W Stanach Zjednoczonych prawo do nakładania podatków ma każdy stan, hrabstwo, a nawet miejscowość
Cenny podatek "od dżokeja"
– W USA każdy stan, każde hrabstwo, ba, nawet każde miasteczko, może decydować o swoich podatkach. I np. w Arkansas pobiera się podatek od… kolczyków w nosie – opowiada Jan Pachlowski. – Istnieje też podatek "od dżokeja". W Stanach Zjednoczonych mówi się, że jest on takim lukratywnym źródłem finansowania władz, ponieważ opodatkowały one dodatkowo sportowców, wykonawców i innych artystów, co generuje poważne dochody. Te podatki obowiązują w połowie stanów – tłumaczy.
– Jest podatek "od okien". Chociaż brzmi niedorzecznie, w rzeczywistości był pomysłowym sposobem nałożenia podatku dochodowego na bogatych obywateli, jednak bez nazywania go w ten sposób. Ludzie o wyższych dochodach mieszkają w ładniejszych domach, a ładne domy mają na ogół więcej niż dwa okna: logiczne i proste – stwierdza rozmówca Radosława Nałęcza.
Ekologiczna danina od wzdęcia
Kolejnym dziwnie brzmiącym amerykańskim podatkiem jest ten od… "od wzdęcia krów". Okazuje się jednak, że to po prostu podatek ekologiczny. Naukowcy już dość dawno temu stwierdzili, że krowy są jednym z głównych producentów podstawowego gazu cieplarnianego, metanu. – "Ich powolne trawienie zmieszane z dietą warzywną wytwarza gazy, powoduje nadmierne gromadzenie się metanu. Problem potęgowany jest przez rzeźnie, które gromadzą tysiące krów w jednym miejscu, tworząc duże chmury metanu. Sąsiedzi i ekolodzy często narzekają na brzydki zapach i negatywny wpływ na jakość powietrza" – cytuje uzasadnienie podatku Jan Pachlowski.
Przeczytaj także
- Tropikalna utopia. Hawaje najszczęśliwszym stanem w USA
- Gigantyczne napiwki ratują amerykańskie restauracje
- Wyjątkowe półtora procent – jak świadomie pokierować swoimi podatkami?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA)
Data emisji: 11.05.2023
Godzina emisji: 6.50
pr