Minister Wójcik o przeciwdziałaniu przemocy: Przez lata nic nie zrobiono w tym temacie. My to zrobiliśmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Minister Wójcik o przeciwdziałaniu przemocy: Przez lata nic nie zrobiono w tym temacie. My to zrobiliśmy
Minister Michał Wójcik: dzięki przygotowanej w MS ustawie antyprzemocowej, która obowiązuje od 2020 r. zostało wydanych 9 tys. nakazów opuszczenia lokalu przez przemocowca i tylko w 3 przypadkach złożono zażalenie.Foto: Jacek Szydlowski / Forum

- Od 2020 roku, kiedy weszła w życie ustawa antyprzemocowa, zostało wydanych 9 tys. nakazów opuszczenia lokalu przez przemocowca i tylko w 3 przypadkach złożono zażalenie. To nie jest tak, że sprawy tego typu są poza zainteresowaniem państwa - mówił minister Michał Wójcik w Programie 3 Polskiego Radia.

W poniedziałek rano na skutek postępującej niewydolności wielonarządowej zmarł 8-letni Kamil. Maltretowany przez ojczyma chłopiec był od ponad miesiąca leczony w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jak informuje "Gazeta Krakowska", sygnały o tym, że w rodzinie Kamila dzieje się źle, pojawiły się już wtedy, gdy rodzina mieszkała w Olkuszu. Do sprawy, na antenie Programu 3 Polskiego Radia odniósł się minister Michał Wójcik, pełniący w latach 2016-2020 obowiązki ministra sprawiedliwości.

8-letni Kamil nie został wysłuchany

Michał Wójcik zwrócił uwagę, że obecnie jest zbyt wcześnie, by dało się precyzyjnie wskazać błędy, które doprowadziły do braku ochrony Kamila. - Miałem dziś spotkanie z sędziami w Ministerstwie Sprawiedliwości w tej sprawie i spytałem: "Co nie zadziałało, jeśli chodzi o system, w tej sprawie?". Ja nie jestem w stanie teraz odpowiedzieć, czy to jest wina systemu, czy to jest wina sędziego, który decydował, czy to jest kwestia kuratora, szkoły czy ośrodka pomocy społecznej - powiedział minister.

Gość "Trójkowego komentarza dnia" zwrócił uwagę na fakt, że 8-letni chłopiec nie został wysłuchany przez sąd. - Dlaczego dziecko nie zostało wysłuchane? Ja w sprawach haskich, czyli międzynarodowych, bezwzględnie próbuję wymusić w systemie, jeżeli są możliwości od strony sprawności psychicznej dziecka, żeby uzyskać od niego informacje. W tej sprawie, o ile mam dobre informacje, nie było takiego wysłuchania - dodał Michał Wójcik.

Zmiana kwalifikacji czynu

Minister dodał, że na liście oskarżonych mogą znaleźć się kolejne osoby. - Na pewno wiemy, że i matka i ojciec niebiologiczny zostali aresztowani. Wiemy, jaki zarzut będzie postawiony. Być może tu będzie zmiana kwalifikacji i myślę, że to pójdzie w tym kierunku, ale o tym zdecyduje prokurator po wynikach sekcji zwłok. Natomiast zarzuty miała ciotka, wujek i ci, którzy mieszkali w tym samym budynku - stwierdził.

Michał Wójcik odniósł się również do pytania o sprawność polskiego państwa w zakresie przeciwdziałania przemocy. Zwrócił uwagę, że "od 2020 roku, kiedy weszła w życie ustawa antyprzemocowa, zostało wydanych 9 tys. nakazów opuszczenia lokalu przez przemocowca i tylko w 3 przypadkach złożono zażalenie. To nie jest tak, że sprawy tego typu są poza zainteresowaniem państwa".

- W takich sprawach można zwracać się nawet do mnie. Tysiące ludzi pisze do mnie w takich sprawach. Współpracujemy blisko z prokuraturą, z resortem sprawiedliwości i sprawdzamy sprawy tego typu - dodał.

Posłuchaj

10:30
Według ministra Michała Wójcika, w sprawie śmierci 8-letniego Kamila prokuratura zmieni kwalifikację sprawy po wynikach sekcji zwłok. (Trójka/Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Michał Wójcik (Suwerenna Polska)
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 18.10

mc

Polecane