Polskie kariery aktorskie w Hollywood, czyli kto po Poli Negri?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie kariery aktorskie w Hollywood, czyli kto po Poli Negri?
Actress Pola NegriFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jedną z pierwszych wielkich gwiazd Hollywood była Pola Negri, czyli nasza rodaczka, Apolonia Chałupiec. Jej wielką karierę za oceanem zahamowało pojawienie się dźwięku w kinie. Nie zmienia to faktu, że dopiero teraz, po blisko 100 latach, aktorki i aktorzy znad Wisły zaczynają znowu pojawiać się w hollywoodzkich produkcjach.

  • Pola Negri była wielka gwiazdą Hollywood, która o miano największej rywalizowała z Glorią Swanson. Pojawienie się dźwięku w filmie sprawiło, że kariera obu aktorek się załamała
  • Rosnąca popularność platform streamingowych i produkowanych przez nie seriali powoduje, że polskie aktorki i aktorzy zaczynają być dostrzegani przez hollywoodzkich producentów

Świadoma kreacja wizerunku

– W przypadku Poli Negri talent miał ogromne znaczenie, chociaż poza tym, że była świetną tancerką i aktorką, ona po prostu umiała dbać o swój wizerunek. Była jedną z pierwszych gwiazd, która była świadoma, jak należy korzystać z prasy, aby kreować swój wizerunek publiczny – opowiada filmograf Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej. Choć duże znaczenie miała także pomoc wpływowych ludzi. Pierwszym z nich był niemiecki reżyser Ernst Lubitsch. – Poznała go w niemieckim okresie swojej kariery i stworzyli duet, który robił filmy bardzo nietypowe. Oni kręcili komediodramaty, czyli filmy łączone z dwóch gatunków, których w tamtych czasach kręciło się bardzo niewiele. Było więc to coś nowego, intrygującego dla publiczności – tłumaczy.

– Pola Negri bardzo spodobała się Charliemu Chaplinowi, który przyjechał do Europy na gościnne występy. Po powrocie na pytanie, co mu się najbardziej tam podobało odpowiedział: „Pola Negri”. Więc z taka reklamą, kiedy wreszcie pojawiła się w Ameryce, musiała zrobić karierę – wskazuje.

Seriale zwiększają szanse

Po Poli Negri przez długi czas właściwie żadna aktorka ani aktor z Polski nie zrobił w Hollywood kariery: to były najczęściej jednorazowe występy, bądź drugoplanowe role. – W stosunku do artystycznego potencjału naszego aktorstwa filmowego, czy później telewizyjnego, to jest on całkowicie nie wykorzystany. Wynika to z faktu, że po wojnie nasza kinematografia bardziej związała się z Europejskim kinem – ocenia prof. Rafał Szczerbakiewicz z UMCS w Lublinie. – Jeśli patrzymy na tych wielkich naszych aktorów, jak Olbrychski, Seweryn czy Pszoniak, to warto zwrócić uwagę, że jeżeli się pojawiają w kinie amerykańskim, anglosaskim, to są to role drugorzędne, natomiast w kinie europejskim byli i są bardziej sfokusowani i tam dostają znakomite propozycje – stwierdza.

Przeczytaj także


Obecnie rosnąca popularność platform streamingowych i produkowanych przez nie seriali sprawia, że nasze aktorki i aktorzy są dostrzegani także przez producentów zza Atlantyku. A to skutkuje rosnąca liczbą propozycji także z Hollywood.

 Beth Harmon's Final Chess Game | The Queen's Gambit/YouTube Still Watching Netflix


Posłuchaj

4:14
Zaczęło się od Poli Negri, czyli polskie aktorskie kariery w Hollywood (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 12.25

pr

Polecane