Madonna czy Kylie Minogue – która z nich jest królową popu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Madonna czy Kylie Minogue – która z nich jest królową popu?
Madonna w koszulce Kylie Minogue na koncercie w 2000 rokuFoto: PAP/EPA/JONAS EKSTROMER

Obie zdobyły wielką sławę w latach 80. XX wieku. O ile jednak Madonna zyskała przydomek "królowej popu", Kylie często musiała mierzyć się z porównaniami do swojej starszej koleżanki.

– Na początku mi to schlebiało, ale teraz robię się chora, gdy to słyszę – mówiła Australijka w wywiadzie z 1992 roku, gdy po raz kolejny usłyszała, że jest "nową Madonną". – Chcę być sobą. Mam 23 lata i dopiero odkrywam swoją osobowość.

Popkultura pod lupą naukowców

Dziś zarówno Madonna, jak i Kylie Minogue mają status legend, a ich kariery są obiektem zainteresowania badaczy popkultury. Zdaniem prof. Piotra Celińskiego z UMCS w Lublinie, to jednak Amerykance należy się królewska korona, ponieważ jest "tą, która wyznaczała trendy, pozostała wiecznie młoda i sprzedała najwięcej płyt".

Skąd tak wielka popularność akurat tych wokalistek? – Po prostu udało im się wpasować w nasze potrzeby. Żyją życiem, którym być może chcielibyśmy żyć albo przynajmniej które nas pasjonuje, i są w tym bezbłędne od bardzo wielu lat. Obie są piękne, wręcz idealne, a muzyka, którą tworzą, jest lekka, ale jednocześnie czasem dotyka ważnych spraw – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.


Posłuchaj

3:10
Madonna czy Kylie Minogue? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O porównanie muzyki obu artystek pokusił się Bogdan Fabiański. Jego zdaniem twórczość Kylie lokuje się bliżej sceny disco, natomiast Madonna śmielej próbuje łączyć muzykę pop z innymi gatunkami. – Jedna i druga jest w pewnym sensie królową. Wiadomo, że Madonnę stawia się wyżej, dlatego że ona szła w kierunku wielu eksperymentów – mówi dziennikarz muzyczny.

Fabiański zwraca też uwagę na pozamuzyczne działania Madonny, które wywindowały ją na szczyt. – Ona była w pewnym sensie skandalistką, co dawało jej dużo popularności, dużo się o niej mówiło. Kylie była bardziej aktorką, grała w filmach, musicalach, działała na zupełnie innym polu.

Ikona stylu nagrywa płytę

Australijka może jednak pochwalić się czymś, co nie do końca udaje się jej amerykańskiej koleżance po fachu. – Jest bardzo elegancka. Młodzież na przestrzeni lat wzoruje się na niej, jeśli chodzi o modę czy sposób bycia – twierdzi Fabiański.

O tym, w jakiej artystycznej formie jest Kylie Minogue, jej fani będą mogli przekonać się jesienią tego roku. Właśnie wtedy ma się ukazać nowy, szesnasty studyjny album wokalistki, mającej w dorobku takie przeboje, jak "I Should Be So Lucky",  "Can't Get You Out of My Head" czy "Where the Wild Roses Grow" (w duecie z Nickiem Cave'em).


Posłuchaj

6:10
Bogdan Fabiański o Kylie i Madonnie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Bogdan Fabiański (dziennikarz muzyczny)
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 8.05.2023
Godziny emisji: 12.16, 12.32

kc

 


Polecane