Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?
Przechodnie pozują do zdjęcia z podobizną króla Wielkiej Brytanii Karola III umieszczoną przed sklepem z pamiątkami w LondynieFoto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

– To niezwykły czas. Oglądaliśmy piękne obrazy koronacji, wydarzenia historycznego zarówno państwowego, jak i religijnego, ale także w pewnej mierze teatralnego. To ogromne święto Brytyjczyków, święto państwowe, ale to coś głębszego. W czasie uroczystości mogliśmy zauważyć, jak nieprzypadkowo sfera sacrum mieszała się ze sferą profanum. To jest coś, co można nazwać metafizyką państwa, pokazanie, że cele państwa wykraczają poza życie jednostki czy pokolenia – mówił dr Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Po 70 latach od koronacji królowej Elżbiety II świat obserwował wielką państwową i religijną uroczystość oficjalnego wstąpienia na tron następcy zmarłej we wrześniu ubiegłego roku władczyni.

Sobotnia koronacja Karola III była 40. taką ceremonią w opactwie westminsterskim. Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla. To kulminacyjny moment odbywającej się w opactwie ceremonii. Po namaszczeniu i koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III namaszczona i koronowana została jego małżonka Camilla. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej małżonki" Camilla będzie od tej pory po prostu "królową". Camilla została koronowana pochodzącą z 1911 r. koroną Marii Teck i był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, by małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję, choć została ona nieco zmodyfikowana.


Podczas mszy koronacyjnej zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki. Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III, by napisać "Sanctus". 


>>> MONARCHIA BRYTYJSKA - zobacz serwis specjalny <<<

Posłuchaj

49:34
Czy tylko tradycja jest siłą brytyjskiej monarchii? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: dr Arkady Rzegocki (szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 2016-2021), dr Wioletta Wilk-Turska (znawczyni monarchii brytyjskiej), Paweł Zieliński (dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia) i Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie). 
Data emisji: 8.05.2023
Godzina emisji: 21.09

gs

Polecane