Życie z chorobą. Trudna codzienność i drobne radości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie z chorobą. Trudna codzienność i drobne radości
Wojciech MikołuszkoFoto: forumgwiazd.com.pl / Forum

– Ranki są trudne w przypadku mojej choroby, mięśnie są sztywniejsze, trzeba się rozruszać, to troszeczkę trwa. Uwielbiam przyrodę. Przeprowadziłem się do domku z ogródkiem, więc mogę, mimo moich ograniczonych możliwości poruszania się obserwować ptaki, kwiaty, pszczoły, motyle i to mi sprawia radość – podkreśla Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki, cierpiący na stwardnienie rozsiane. 

Jego najnowsza książka "Z tatą w świat medycyny" i zawiera opowieści o odkryciach, które ratują życie i zdrowie milionom ludzi. Temat medycyny jest na pewno szczególny dla tego autora, ze względu na codzienność naznaczoną chorobą. – Leki potrafią zahamować jej postęp, ale nie całkowicie. Jest dość ciężka – przyznaje gość Katarzyny Stoparczyk. Jak dodaje zarówno on jak i jego przyjaciele, nawet jeśli są mało widoczni ze względu na swoje problemy ze zdrowiem, są częścią społeczeństwa. – Dlatego chcę o tym opowiadać. Nie jest to zabawny temat, ale uczy czegoś – podkreśla. 

Przełomowe odkrycia medycyny

Autor "Z tatą w świat medycyny" opisując odkrycia lekarzy, badaczy i naukowców w przystępny sposób tłumaczy zawiłości skomplikowanych procedur i pokazuje ich związek z codziennym życiem czytelnika. Udowadnia, jak bardzo te odkrycia – nawet sprzed wielu lat – dotyczą tu i teraz. Niektóre z nich tak mocno wpisały się w nasze życie, że nawet ich nie dostrzegamy. 

Przeczytaj także:

Posłuchaj

49:03
Przełomowe odkrycia medycyny, czy potrafimy je docenić? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Dobrego znieczulenia przez większość istnienia ludzkości nie było. Próbowano różnych metod, ale one słabo działały. Dobry chirurg czy dobry dentysta musiał to robić bardzo szybko. To była główna zaleta dobrego lekarza. To potwornie bolało. Ludzie wiedzieli, byli w jakiś sposób przyzwyczajeni, ale bali się panicznie wszelkich operacji wyrywania zębów. Dziś dzieci boją się dentysty, a naprawdę nie ma powodu. To jest męczące, że trzeba długo siedzieć w fotelu z otwartą buzią, ale to jest nic w porównaniu z wyrywaniem zębów i borowaniem "na żywca" – mówi Wojciech Mikołuszko.

O chorobie i pasji życia - rozmowa z Karoliną Gruszką i Wojtkiem Mikołuszko/Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

*** 

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 7.05.2023
Godzina emisji: 9.09

gs


Polecane