Scena teatralna Trójki: Krzysztof Bizio – "Braci Grimm 27/14" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Scena teatralna Trójki: Krzysztof Bizio – "Braci Grimm 27/14" [POSŁUCHAJ]
Aleksandra Głogowska i Marcin Nierubiec Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Teatr PR przestawia na "Scenie teatralnej Trójki" słuchowisko Aleksandry Głogowskiej, zrealizowane na podstawie sztuki Krzysztofa Bizio pod tytułem "Braci Grimm 27/14".

Krzysztof Bizio pisze dla teatru od 2000 roku. Debiutował dramatem "Porozmawiajmy o życiu i śmierci", wyreżyserowanym przez Tomasza Mana w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 2001 roku. Jest architektem, profesorem wykładającym na Wydziale Architektury w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jego dramaty prezentowane były w programach 1 i 3 Polskiego Radia. Słuchowisko "Braci Grimm 27/14" miało swoją premierę w 2022 roku w Jedynce.

Utwory radiowe Krzysztofa Bizio mają kameralny charakter, opowiadają pozornie proste historie. Prowadzi w nich jednak grę z czytelnikiem/słuchaczem, eksperymentując z czasem, wprowadzając zagadkowe postaci. Ważną rolę odgrywa w jego dramatach Szczecin - miasto, w którym mieszka - ale też postrzega je poprzez architekturę i strukturę urbanistyczną oraz lokalne problemy społeczne, obyczajowe. Potrafi jednak nadać im zarazem wymiar uniwersalny.

Słuchowisku towarzyszyła rozmowa z Aleksandrą Głogowską, Krzysztofem Bizio oraz z twórcą muzyki Marcinem Nierubcem.

Polecamy

Barbara Marcinik Wojciech Dorosz.

Posłuchaj

52:46
Krzysztof Bizio – "Braci Grimm 27/14" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

Poniżej – artykuł, który poprzedzał premierę 5 czerwca 2022 roku w Programie 1 Polskiego Radia:

Jacek i Tomek to dwaj bracia bliźniacy, którzy wychowali się na jednym z wielkopłytowych osiedli mieszkaniowych. Ich losy rozdzieliły się wiele lat temu i toczyły się rozbieżnymi torami. 

Po śmierci ojca bracia otrzymują zapomniany spadek. Wyrwani z rutyny codzienności, zmuszeni zostają do konfrontacji z odległą przeszłością, która odciska się wciąż mocno na ich teraźniejszości, a podejmowane wybory warunkują przyszłość. W tej podróży, w której bohaterowie płynnie przekraczają granice czasu i przestrzeni, towarzyszy im tajemniczy sąsiad. Cała trójka wyrusza w podróż, w której szybko gubią się liniowe narracje, dochodzi do pozornie niemożliwych spotkań, odzywają się konflikty, ale i odczucia dawno już zapomnianego szczęścia i poczucia siły wspólnoty.

Szansa takiej podróży otwiera przed braćmi szanse, ale wymaga kompromisu i nowego spojrzenia na siebie.


Krzysztof Bizio – "Braci Grimm 27/14"

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marcin Nierubiec

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Obsada: Łukasz Lewandowski, Oskar Hamerski, Michał Sitarski

KRZYSZTOF BIZIO – "Braci Grimm 27/14" – 7.05.2023

gs

Polecane