Karol III koronowany na króla. Stabilność, tradycja, kontynuacja
2023-05-06, 15:05 | aktualizacja 2023-05-06, 15:05
Dobry i wykształcony człowiek, przed którym stoi wiele wyzwań – tak o Karolu III w dniu jego koronacji na monarchę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mówili goście specjalnego wydania audycji "Świat do trzeciej".
– To jest człowiek niezwykle dobry, wykształcony, z dużym poczuciem humoru i, oczywiście, dobrze kojarzący Polskę, pamiętający wszystkie cztery wizyty w naszym kraju – mówił o Karolu III Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej MSZ. – Jest także świadomy tego, jak wielką rolę odgrywają Polacy na Wyspach Brytyjskich, co najmniej od czasów II wojny światowej – dodał gość audycji "Świat do trzeciej".
Jako ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 2016–2021, Rzegocki wielokrotnie miał okazję spotkać osobiście przyszłego króla. Uważa, że przed Karolem stoi trudne zadanie, "bo monarchia uchodzi za coś nie do końca nadążającego za bardzo dynamicznymi czasami". – Siłą rzeczy na początku będzie mocno porównywany ze swoją matką. Elżbieta II była darzona powszechnym szacunkiem, w szczególności za to, że na pierwszym miejscu stawiała służbę własnemu narodowi, państwu, monarchii i kościołowi anglikańskiemu. Karol będzie musiał sprostać tej roli w nowych czasach, w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.
Król w czasach kryzysu
W audycji poruszono także kwestię trudnych warunków ekonomicznych, w jakich przyszło rozpocząć panowanie Karolowi III. – To jest pierwsze pokolenie Brytyjczyków, które może powiedzieć, że będzie biedniejsze od pokolenia ich rodziców. Czy to jest dobry moment, żeby wydawać miliony funtów na taką uroczystość? – pytał retorycznie Michael Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.
Rozmówca Rafała Tomańskiego zauważył jednak, że Wielka Brytania wciąż ma coś, czego mogą jej pozazdrościć inne kraje. – To jest stabilność, tradycja, kontynuacja z pokolenia na pokolenie przez wiele setek lat – stwierdził Dembiński. – Sam fakt, że głowa państwa jest osobą apolityczną, niezwiązaną z jakąkolwiek partią polityczną, oznacza, że cały aparat państwa brytyjskiego, służba cywilna i administracja są apolityczne. Wydaje mi się, że to jest strasznie ważne w dzisiejszych czasach.
W specjalnym, trzygodzinnym wydaniu "Świata do trzeciej" można było też usłyszeć o najważniejszych wydarzeniach z życia Karola – od jego narodzin 14 listopada 1948 roku, poprzez edukację w szkołach Anglii, Szkocji i Australii, a następnie na Uniwersytecie Walijskim, aż po koronację na władcę Zjednoczonego Królestwa. Nie zabrakło wątków osobistych, dotyczących burzliwej relacji z obecną małżonką, królową Kamilą i nieudanego małżeństwa ze zmarłą tragicznie księżną Dianą. Urodziła ona Karolowi dwóch synów, z których starszy, książę William, jest pierwszym w kolejności następcą brytyjskiego tronu.
Ponadto w audycji:
- Skandaliczne groźby pod adresem Ambasadora Polski w Rosji: na antenie rosyjskiej telewizji Paweł Astachow, były rzecznik praw dziecka, groził mu śmiercią. W tle jest sprawa zamknięcia rosyjskiej szkoły w Warszawie. Działania w tej sprawie podjął rząd polski na podstawie orzeczenia sądu, który nakazał zwrot nieruchomości zajmowanej wbrew prawu. Ale pomimo w pełni uprawnionej interwencji, ambasador Rosji w Polsce zagroził zerwaniem stosunków dyplomatycznych (materiał Macieja Jastrzębskiego)
- Bieżąca sytuacja w Rosji i na Ukrainie z perspektywy dyplomaty na tak skrajnie trudnej placówce (Krzysztof Krajewski, ambasador RP w Rosji);
- Wybory w Turcji (Karolina Wanda Olszowska, turkolog);
- Reinkarnacja mongolskiego odpowiednika Dalajlamy tworzy rosnący problem w relacji z Chinami. Chińska partia rości sobie także prawo do zatwierdzenia lidera buddyzmu w suwerennym kraju, jak Mongolia, co jest sytuacja kuriozalną. Wizyta szefa mongolskiego msz w Chinach po wizycie prezydenta RP w Mongolii (Agata Bareja-Starzyńska, profesor uczelni dr hab. na Wydziale Orientalistycznym UW, kierownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej, mongolista i tybetolog, tłumacz podczas wizyty prezydenta RP w Mongolii);
- Wizyta prezydenta Kirgistanu w Moskwie i jej konsekwencje dla regionu (Kacper Ochman, Kierunek Kaukaz);
- Ofensywy dyplomatycznej ciąg dalszy. Niespodziewanie w połowie tygodnia Wołodomyr Zełenski przybył z wizytą do Helsinek, by spotkać się z prezydentem Finlandii. Następnie udał się do Hagi, gdzie spotkał się z przedstawicielami Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władymira Putina. W swoim przemówieniu podkreślał: Kto niesie wojnę, powinien być gotowy na osąd (materiał Michała Strzałkowskego);
- 2 maja minęła rocznica zabicia bin Ladena. Jaka jest obecnie sytuacja w Pakistanie? (Patryk Kugiel. Państwowy Instytut Spraw Międzynarodowych).
Posłuchaj
Czytaj też:
- Co dalej z międzynarodowym listem gończym Putina?
- "To naturalny proces". Jaki jest cel spotkania Siergieja Ławrowa z władzami ONZ?
***
Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 12.05
kc/kd