Muzyczni rycerze Imperium Brytyjskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyczni rycerze Imperium Brytyjskiego
Brain May wraz z rodziną na uroczystości przyznania gitarzyście tytułu rycerskiegoFoto: PAP / David Rose / Avalon

Order Imperium Brytyjskiego zawisł na piersiach wielu gwiazd show biznesu. W muzycznym świecie takiego zaszczytu dostąpili m.in. Paul McCartney, Mick Jagger, Bono, Elton John, a ostatnio także Brian May.

Order Imperium Brytyjskiego jest przyznawany za działania ku chwale ojczyzny na różnych polach. Otrzymują go więc przedstawiciele wielu dziedzin życia, m.in. sportowcy, aktorzy i muzycy. Rozróżniamy pięć stopni tego odznaczenia: Kawaler (MBE), Oficer (OBE), Komandor (CBE), Rycerz (KBE) i Rycerz Wielkiego Krzyża (GBE).

Odznaczeni Beatlesi

Kawalerami Orderu Imperium Brytyjskiego w 1965 roku zostali hurtem wszyscy czterej członkowie zespołu The Beatles. Jednak honor rycerski, a wraz z nim prawo posługiwania się tytułem "sir", jako pierwszy otrzymał "piąty Beatles", czyli producent George Martin, w 1996 roku. Rok później dołączył do niego Paul McCartney. Gdy w 1998 roku George'owi Harrisonowi zaproponowano tytuł Oficera (OBE), odebrał to jako potwarz, uważając, że powinien być uhonorowany na równi z McCartneyem. Do 2018 roku na honor rycerski czekał natomiast perkusista Ringo Starr.

Tytułu "sir" nie doczekał się John Lennon, zamordowany w 1980 roku. Można jednak mieć wątpliwości, czy skorzystałby z takiej oferty, bowiem już w 1969 roku zwrócił królowej przyznany mu cztery lata wcześniej Order Imperium. Miał to być jego protest przeciwko zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w wojnę domową w Nigerii, wspieraniu Stanów Zjednoczonych w wojnie z Wietnamem oraz… słabym wynikom piosenki "Cold Turkey" na brytyjskiej liście przebojów.

Inni sławni rycerze monarchii

W 1986 roku na rycerza został pasowany Bob Geldof. Przyczyniły się do tego nie tyle jego stricte muzyczne osiągnięcia, co spektakularny koncert charytatywny Live Aid, który zorganizował w 1985 roku. Od 2007 roku rycerzem Imperium Brytyjskiego jest też Bono, słynący z zaangażowania w sprawy społeczne wokalista grupy U2. Obaj muzycy są jednak obywatelami Irlandii, a nie Wielkiej Brytanii, w związku z czym nie mogą oficjalnie dodawać przez swymi nazwiskami przedrostka "sir".

Na liście muzyków uhonorowanych tytułem rycerskim przez królową Elżbietę II są jeszcze m.in. Elton John, Cliff Richard, Mick Jagger i Rod Stewart. Król Karol III, jeszcze przed oficjalną koronacją, mianował rycerzem gitarzystę formacji Queen, Briana Maya. Uroczystość odbyła się w Pałacu Buckingham 14 marca 2023 roku.


Posłuchaj

3:46
Muzyczni rycerze Imperium Brytyjskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Michał Kowarski
Data emisji: 6.05.2023
Godzina emisji: 7.48

kc

 


Polecane