Nasze oczy w kosmosie, czyli potęga teleskopów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasze oczy w kosmosie, czyli potęga teleskopów
Każdy może zostać astronomem amatoremFoto: Shutterstock/True Touch Lifestyle

Ogromne teleskopy umieszczone na orbicie okołoziemskiej oraz naziemne przyrządy znajdujące się w rękach zawodowców i amatorów astronomii – to wszystko przyczynia się do odkrywania coraz to nowych tajemnic otaczającego nas wszechświata.

Choć dalekie zakątki wszechświata są dziś penetrowane przez teleskopy umieszczone w przestrzeni kosmicznej, równie ważne są obserwacje prowadzone z powierzchni Ziemi. – Obserwatoria satelitarne to są bardzo czułe instrumenty, które nie dałyby sobie rady bez dużej liczby obserwatoriów naziemnych, które im mogą powiedzieć, gdzie i kiedy powinny się kierować – tłumaczy prof. Tomasz Bulik, astrofizyk.

W stronę gwiazd spoglądają nieustannie m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, korzystający z teleskopu umieszczonego w Chile, w "raju astronomicznym", w którym panują najlepsze warunki do obserwacji nieba. – Mamy tutaj ok. 90 proc. pogodnych nocy w roku. Obrazy są ostre, dużo lepsze, niż moglibyśmy uzyskać w innych rejonach świata – mówi prof. Igor Soszyński z UW.

Zawodowym astronomom pomagają rzesze amatorów, wyposażonych w przydomowe teleskopy. Uzupełniają oni bazy danych o obserwacje z miejsc, gdzie nie ma profesjonalnych obserwatoriów. Największy problem w działalności jednych i drugich stanowi nadmiar światła emitowanego przez obiekty znajdujące się na Ziemi. Naukowcy walczą o jego ograniczenie. – Potrzebne jest stworzenie w społeczeństwie idei, że ciemne niebo stanowi wartość, o którą warto walczyć, tak jak np. parki narodowe – uważa prof. Bulik.


Posłuchaj

2:24
Nasze oczy w kosmosie, czyli potęga teleskopów (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 5.05.2023
Godzina emisji: 12.25

kc

Polecane