Niezwykłe eksponaty na wystawie "Kopernik i jego świat" w warszawskim Zamku Królewskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykłe eksponaty na wystawie "Kopernik i jego świat" w warszawskim Zamku Królewskim
Jeden z eksponatów na wystawie "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Albert Zawada/PAP

Blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium ceolestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" oraz instrumenty naukowe z epoki, w tym cyrkiel Michała Anioła – to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa potrwa do końca lipca.

  • Na wystawie znajdują się m.in. zabytkowe przyrządy naukowe z epoki, w tym astrolabium z XV w. oraz instrumenty pomiarowe należące do Michała Anioła
  • Wystawa "Kopernik i jego świat" potrwa do 30 lipca 2023 roku. Specjalnie na tę wystawę, godziny zwiedzania zostały wydłużone do godz. 20.00

Wszechstronna aktywność naukowa

Przestrzeń wystawy podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym płaszczyznom aktywności Mikołaja Kopernika. – Gabinet lekarski pokazuje go jako lekarza, bo miał dyplom medyka. Pokazujemy go jako kanonika i to jest cela-kaplica z obiektami rzemiosła sakralnego, w tym słynny modlitewnik królowej Bony. Do tego mamy przestrzeń warsztatu astronomicznego, później przedsionek gabinetu Kopernika a tam jego biblioteka oraz gabinet Kopernika i rekonstrukcja jego instrumentów, pulpity, meble, ale także nauka w sztuce – wylicza kurator wystawy "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie Norbert Haliński. Razem tworzą one spójną i kompletną narrację na temat wszechstronnej umysłowości uczonego, jak również przybliżają czasy, w których żył, a więc pełen kulturowych i politycznych wstrząsów, ale i naznaczony gwałtownym cywilizacyjnym rozwojem początek nowożytności. – Na samym końcu, szósta część, to jest obraz Matejki i recepcja Kopernika w sztuce w związku z odradzającą się tożsamością narodową w trakcie utraty niepodległości – dodaje.

Unikatowe eksponaty

– Przede wszystkim prezentujemy trzy pierwsze wydania opus magnum Kopernika, czyli "De revolutionibus orbium ceolestium" ("O obrotach sfer niebieskich"). Jest to unikat na skalę światową, bo niedawno w domu aukcyjnym Christi’s sprzedano go za ponad 2,5 mln dolarów, czyniąc najdroższym starodrukiem na świecie. Mamy też piękne instrumenty astronomiczne z epoki: zarówno z muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i z Muzeum Galileusza, w tym m.in. cyrkiel Michała Anioła – wymienia rozmówca Tomasza Miary. – Również obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" normalnie jest niedostępny dla zwiedzających, więc to także unikat na skalę światową – wskazuje.

Są jednak i eksponaty, których na wystawie brakuje. – To m.in. starodruki Kopernika z biblioteki fromborskiej, które są w Uppsali. Dostaliśmy zgodę na wypożyczenie tych obiektów, które zostały zrabowane w czasie wojen szwedzkich w roku 1627, ale cały czas czekamy na ich dowóz – mówi Trójkowy gość. – Był problem z transportem po stronie szwedzkiej. Próbowaliśmy temu zaradzić i wciąż czekamy, żeby do nas dotarły, co stanie się niebawem – zapewnia.

Przeczytaj także


"Kopernik i jego świat" - zapowiedź wystawy/YouTube Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum


Posłuchaj

6:11
Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Norbert Haliński (kurator wystawy "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie)
Data emisji: 4.05.2023
Godziny emisji: 14.15

pr

Polecane