Maj w polskich teatrach – premiery i festiwale

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maj w polskich teatrach – premiery i festiwale
Katarzyna DąbrowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Teatry przed końcem sezonu pokazują ostatnie premiery. Trwa zarazem sezon wiosennych festiwali. O tym wszystkim rozmawialiśmy w "Trójce pod księżycem". 

W Teatrze Współczesnym w Warszawie 20 maja odbędzie się premiera sztuki Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego w reżyserii Marcina Hycnara. Tytuł "Dolce vita" kojarzy się jednoznacznie. Czy jest to swoista adaptacja scenariusza filmu Felliniego? Marcello – reprezentant pokolenia trzydziestoparolatków – pisze swoją debiutancką powieść, reklamując ją przebojowo (jest copywriterem): "Dolce vita! Panorama współczesnej Warszawy! Życie nocne! Towarzyskie i uczuciowe! Portret mojego pokolenia!". Co przeszkadza mu w dokończeniu powieści? Te pytania zadaliśmy parze aktorów, która przyjęła nasze zaproszenie do studia: Katarzynie Dąbrowskiej i Filipowi Kowalczykowi.

"

Zapowiedzi spektaklu wiele obiecują. Teatr Współczesny wyspecjalizował się w dziedzinie realizacji ambitnych komedii. Marcin Hycnar – aktor i reżyser – wielokrotnie udowadniał, że ma wyjątkowy komediowy talent, choć występował także z powodzeniem w poważnym repertuarze i zrealizował w nim kilka przedstawień. Sceniczne możliwości Katarzyny Dąbrowskiej są powszechnie znane, a Filip Kowalczyk do niedawna aktor tarnowskiego teatru ma szansę zaprezentować się w Warszawie.

Filip Kowalczyk i Katarzyna Dąbrowska Filip Kowalczyk i Katarzyna Dąbrowska

W Teatrze Współczesnym również możemy oglądać przedstawienia w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, który realizuje zarazem spektakle w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Trwają właśnie ostatnie przygotowania do premiery na Scenie Kameralnej Wybrzeża w Sopocie jego adaptacji "Kroniki wypadków miłosnych" Tadeusza Konwickiego. 12 maja będziemy mogli przekonać się, jak Jarosław Tumidajski wraz z aktorami Teatru Wybrzeże poradził sobie z przeniesieniem na scenę jednej z najsłynniejszych powieści Tadeusza Konwickiego (1974).

Na festiwalowej mapie tymczasem aż trzy majowe wydarzenia: 63. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej, rozpoczęty pokazem "Łaskawych" według J. Littella w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, 43. Warszawskie Spotkania Teatralne, od 19 maja, oraz toruński 27. Kontakt. W Budapeszcie trwa natomiast 10. Olimpiada Teatralna. Naszym przewodnikiem po wiosennych festiwalach był krytyk, badacz kultury i bloger Tomasz Domagała.

W rozpoczynającym maj wydaniu "Trójki pod księżycem" przywołaliśmy kilkanaście tytułów, które naznaczają nasze współczesne życie teatralne. Czy zapiszą się one w historii teatru?

Posłuchaj

1:54:14
Maj w teatrach - premiery i festiwale (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.05.2023
Godzina emisji: 0.05

kc


Polecane