Katarzyna Bonda w Trójce: gdy jesteśmy postawieni pod ścianą, występuje w nas pewien rodzaj przymusu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katarzyna Bonda w Trójce: gdy jesteśmy postawieni pod ścianą, występuje w nas pewien rodzaj przymusu
Katarzyna Bonda była gościem "Trójki pod księżycem"Foto: PR

Najpierw jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie wzrasta. Tak recenzowane są książki, których autorką jest Katarzyna Bonda – dziennikarka, scenarzystka, pisarka i autorka kryminalnych bestsellerów. Autorka wydała właśnie książkę "Urodzony morderca" – dziewiąty tom serii z profilerem śledczym Hubertem Meyerem.

  • Hubert Meyer to postać, która pojawia się w wielu książkach autorki. Wzorowany na policjancie detektyw ewoluował wraz z jej twórczością. 
  • Jak zaznacza Katarzyna Bonda, tworzenie to proces, który trwa cały czas i nie jest powiązany z czynnością pisania. Wymaga przestrzeni i skupienia.
  • Autorka lubi pisać bez przerw, przez cały dzień lub noc. W ten sposób fabuła pozostaje spójna i dynamiczna. Jak przyznaje, zaprzyjaźnia się z bohaterami swoich książek, a kończenie historii bywa dla niej smutne. 

Katarzyna Bonda jest autorką bestsellerowych powieści kryminalnych i uchodzi za jedną z najpopularniejszych pisarek w Polsce. Ukończyła studia na kierunku scenopisarstwo. Pracowała jako dziennikarka. W 2007 roku zadebiutowała powieścią kryminalną "Sprawa Niny Frank". Obecnie, poza pisarstwem, prowadzi zajęcia w szkole kreatywnego pisania. Książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym 2,5 mln egzemplarzy. Powieści autorki są wydawane w 15 krajach. 

"Urodzony morderca"

– O tym, czy można być urodzonym mordercą, jest cała książka. Siedziałam nad nią wiele miesięcy. To tytuł przewrotny i opowieść o całkiem zwykłym człowieku. Facecie, jakiego wszyscy znamy. Jest mężem, ma dzieci i jest ogólnie szanowaną postacią. Pewnego dnia katalizuje się w jego życiu sytuacja krytyczna, która doprowadza go do zbrodni. Wszystko, co dzieje się potem, jest dla mnie najciekawsze – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Bonda. – Przekroczenie granicy po raz pierwszy w życiu jest dla człowieka najtrudniejsze. Później wpadamy w tunel, gdzie musimy kłamać, fałszować i zacierać ślady, tak by nas nie złapali. Trzeba dokonywać kolejnych niegodziwości – wyjaśniła.

Nie tylko powieść detektywistyczna 

– Książka ma narrację dwutorową. Z jednej strony to powieść detektywistyczna, gdzie Hubert Meyer rozwiązuje zagadkę. To, co było dla mnie ciekawie, to drugi tor i wejście przezeń do umysłu i serca bohatera. Zastanawiałam się, w jaki sposób podejmuje się taką decyzję. Nie jest tak, jak nam się wydaje na zimno, kiedy jesteśmy w sytuacji komfortowej. Gdy jesteśmy postawieni pod ścianą, występuje w nas pewien rodzaj przymusu. Wkrada się do nas nie tyle strach, ile pewnego rodzaju potrzeba odczuwania władzy i kontroli. Myślę, że w tym miejscu warto postawić kropkę – mówiła Katarzyna Bonda. 

Posłuchaj

1:54:21
Katarzyna Bonda gościem "Trójki pod Księżycem" (Trójka pod Księżycem/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 3.05.2023
Godzina emisji: 0.05

zch

Polecane