Jakie są barwy flagi narodowej i ich znaczenie?
2023-05-02, 12:05 | aktualizacja 2023-05-02, 16:05
Jakie powinno być nasycenie barw, odcieni i jasności flagi? W jaki sposób kolory ewoluowały i jaka jest ich historia? - O znaczeniu barw w Trójce mówiła dr inż. Marta Gajadhur z Zakładu Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór daty był nieprzypadkowy – 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej, po zdobyciu stolicy hitlerowskich Niemiec, zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.
Jakie są dokładnie polskie barwy narodowe?
– Wszystkie szczegóły są zapisane w dzienniku ustaw, który definiuje liczbowo barwy zarówno dla koloru białego, jak i czerwonego. Co ważne, w zapisie zdefiniowano również odchylenia barwne, które mogą w tych kolorach wystąpić. Dla czerwonego jest to osiem jednostek, a dla białego cztery. Wszystko wynika z trudności dostosowania zgodności barw dla ciemnych kolorów – wyjaśniała w Trójce dr inż. Marta Gajadhur z Zakładu Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej.
– Warto zaznaczyć, że na przestrzeni lat zmieniał się odcień koloru czerwonego. W 1921 roku doprecyzowano, że ma być to kolor karmazynowy, czyli o większej intensywności czerwieni. W 1927 roku zmieniono go na cynober, czyli czerwień z większym udziałem żółtego. Barwa ta funkcjonowała do 1980 roku, kiedy zdefiniowano liczbowe współrzędne kolorów, a czerwony został ustanowiony pomiędzy karmazynowym a cynobrem – doprecyzowała gość Programu 3 Polskiego Radia.
Posłuchaj
Znaczenie barw
Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy uznawane były za narodowe już znacznie wcześniej. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne, czyli wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Posłuchaj
Biel pochodzi od orła, godła Polski, oraz od bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
Polskie symbole narodowe – film edukacyjny / IPNtvPL
Flagę należy otaczać czcią
Kwestie prawne związane z polskimi symbolami narodowymi reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Została uchwalona w 1980 roku, później była wielokrotnie nowelizowana. Zgodnie z ustawą każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Towarzyszy temu jeden warunek - flaga ma być otoczona należną czcią i szacunkiem.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Gość: dr inż. Marta Gajadhur (Zakład Technologii Poligraficznych Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 2.05.2023
Godzina emisji: 7.12
IAR/zch