Związki zawodowe, działacze związkowi, strajki: wdzięczny temat dla kina społeczno-politycznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Związki zawodowe, działacze związkowi, strajki: wdzięczny temat dla kina społeczno-politycznego
Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłłowicz podczas kręcenia "Człowieka z żelaza"Foto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Święto pracy obchodzone jest od blisko 150 lat w krajach na całym świecie. Również szeroko pojęta problematyka pracy, działalności związkowej i strajków jest obecna w produkcjach wielu kinematografii.

  • Jednym z najważniejszych polskich filmów dotyczących związków zawodowych, pracy, strajku jest nagrodzony Złotą Palma w Cannes "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, kontynuacja legendarnego "Człowieka z marmuru"
  • Tematyka robotnicza, związkowa pojawia się w większości największych i najważniejszych kinematografii światowych: amerykańskiej, kanadyjskiej, angielskiej, francuskiej, włoskiej, niemieckiej czy polskiej

Strajki, mafia, zabójstwa

– Ruch robotniczy w kinie był portretowany w najróżniejszy sposób, w zależności od tego, w jakim kraju ten film powstawał. Poza tym obrazem romantycznym, często mitologicznym, czy też realistycznym w stosunku do człowieka pracy, są też filmy, które pokazują ciemną stronę związków zawodowych – mówi krytyk filmowy Łukasz Adamski. – To dotyczy np. Eli Kazana i jego "Na nadbrzeżach" z Marlonem Brando, który opowiadał o związkach zawodowych, włoskiej mafii, kiedy jeszcze w kinie słowo "mafia" nie padało – tłumaczy.

– Filmem niejako podsumowującym problem związków zawodowych w Stanach Zjednoczonych był słynny obraz "Hoffa" o, granym przez Jacka Nicholsona, przywódcy związkowym powiązanym z mafią w latach 60., a prawdopodobnie zamordowanym w roku 1975 – dodaje krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

Wajda kręci na gorąco

W polskim kinie jednym z najważniejszych filmów jest "Człowiek z żelaza" z 1981 roku. – Film Andrzeja Wajdy o tyle ważny, że nakręcony na gorąco, tuż po podpisaniu Porozumień Sierpniowych pokazujący cały ten proces, ten strajk w stoczni. Oczywiście nie byłoby tego filmu bez słynnego "Człowieka z marmuru" – wskazuje filmoznawca i krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki.

Z kolei w kinematografii francuskiej, która zawsze chętnie zajmowała się kwestiami społecznymi, reżyserem godnym wyróżnienia jest Stéphane Brizé. – Zrobił dwa wybitne filmy na ten temat: "Miara człowieka" oraz "Na wojnie", oba z Vincentem Lindonem w rolach głównych. W nich francuscy związkowcy, podobnie jak polscy robotnicy w latach 80., walczyli o równouprawnienie, swoje prawa, o wolność – opowiada Łukasz Adamski.

Przeczytaj także


Człowiek z żelaza. Zwiastun/Man of Iron. Trailer/YouTube PISF


Posłuchaj

3:48
Robotnicy, związki, strajki na dużym ekranie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 1.05.2023
Godzina emisji: 12.23

pr/pj

Polecane