Czy maszyny i nowoczesne technologie ostatecznie zastąpią ludzką pracę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy maszyny i nowoczesne technologie ostatecznie zastąpią ludzką pracę?
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedsiębiorstwa zwiększające wykorzystanie robotów przemysłowych będą też zwiększały zatrudnienie.Foto: Shutterstock.com/SasinTipchai

Na początku wszystko było wytwarzane ręcznie przez człowieka. A potem przyszły maszyny. Z początku było ich niewiele, jednak z czasem zaczęły zastępować człowieka w coraz większej ilości profesji. Rewolucja technologiczna i przemysłowa sprawiły, że praca człowieka stała się coraz bardziej wydajna i rentowna, choć zarazem coraz mniej ludzi musiało pracować w niektórych zawodach

  • Rewolucja przemysłowa, która rozpoczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku całkowicie zmieniła położenie robotników
  • Obecnie żyjemy w epoce internetu, a nadchodzi – epoka sztucznej inteligencji

Od maszyn parowych do radia

– Pojawiły się maszyny: z początku parowe, później elektryczne, w końcu spalinowe. Dzięki maszynom człowiek mógł zmienić sposób produkcji. Jednak rewolucja przemysłowa nie była szczytem rozwoju, ale iskrą, która dalej napędza rynek technologii – zauważa Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki. – Kolejnym etapem, po wprowadzeniu maszyn zastępujących pracę człowieka, była możliwość przesyłania wiadomości w bardzo krótkim czasie: najpierw był telegraf, potem telefon w roku 1876, a potem radio, które udoskonalono w początkach XX wieku. To były kolejne etapy – wskazuje.

Co nas teraz czeka?

Następnym rewolucyjnym wynalazkiem okazał się internet, w którego dobie żyjemy obecnie. Co ciekawe, żadni futuryści nie przewidzieli jego rozwoju i wszechobecności. – W drugiej części filmu "Powrót do przyszłości", która się rozgrywała w przyszłości, w latach 20. XXI wieku, czyli obecnie, pokazano samozapinające się buty, możliwość regulacji pogody i kilka innych wynalazków. Nikt jednak nie przewidział internetu, a tym bardziej jego dominacji w naszym życiu – mówi Jerzy Lemański.

Co będzie dalej – nie wiadomo. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że nadchodzi epoka AI, sztucznej inteligencji. Ale co to tak naprawdę oznacza i jakie będzie miało skutki, trudno przewidzieć.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:16
Czy maszyny ostatecznie zastąpią człowieka?
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 1.05.2023
Godzina emisji: 9.35

pr/pj

Polecane